Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

W hołdzie Whitney Houston

Chociaż pogrzeb odbył się kilka miesięcy temu, kres jej pobytu na szczycie światowej popkultury nastąpił znacznie wcześniej. Polscy artyści spróbują przywrócić jej dawny blask.

koncert "W hołdzie Whitney Houston", 1.09, Aula UAM
koncert "W hołdzie Whitney Houston", 1.09, Aula UAM

Spektakl medialny z udziałem czarnoskórej wokalistki rozpoczął się w latach 80. ubiegłego wieku, a zakończył się w marcu tego roku. Urodzona w niebezpiecznej dzielnicy Newark chrześniaczka Arethy Franklin zaczęła przygodę z muzyką w lokalnym chórze gospel. Szybko dostrzeżono jej niesamowite możliwości wokalne, toteż wkrótce zaczęły bić się o nią największe amerykańskie wytwórnie. Płyty Whitney sprzedawały się świetnie. Natychmiast przejęła ją telewizja, narzucając jednak swoje reguły. Jako jedna z pierwszych czarnoskórych wokalistek regularnie była pokazywana w MTV. Film "Bodyguard" z jej udziałem okazał się spektakularnym sukcesem kasowym, jakiego Hollywood w latach 90. chyba nie widziało.

Kolejna dekada przyniosła jednak bolesny upadek artystki - z narkotykami, niegrzecznymi partnerami i nieudanymi powrotami na scenę włącznie. Niektórzy sądzą, że Whitney Houston, poddając się twardym regułom rynku muzycznego oraz chcąc trafić do jak najszerszej liczby odbiorców, nie w pełni rozwinęła wielki potencjał drzemiący w jej głosie. Nie sposób odmówić jej ogromnych umiejętności wokalnych, muzykalności i szczęścia do przebojów, których nagrała całkiem sporo.

Część z nich będą chcieli ocalić polscy muzycy na koncercie "W hołdzie Withney Houston", który odbędzie się w Auli UAM. Należy mieć nadzieję, że symfoniczne aranżacje Jacka Piskorza oraz Patryka Kraśniewskiego wydobędą z piosenek wokalistki to, co najlepsze. Na scenie zagoszczą Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Hanna Stach i Kasia Wilk. Wszyscy, niewątpliwie wyposażeni w świetne głosy, borykają się z ponurą przeciętnością rodzimego rynku muzyki rozrywkowej. Mimo tego zarówno Szcześniakowi, jak i Badachowi udało się wydać kilka bardzo dobrych płyt. Twórczość obu panów sytuuje się gdzieś na pograniczu jazzu, r&b i popu. Pierwszy z nich to weteran polskiej sceny rozrywkowej. Drugi, od lat jest związany z grupą Poluzjanci, w 2009 r. ciekawie i ożywczo zinterpretował utwory legendarnego Andrzeja Zauchy na płycie "Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha". Kasia Wilk i Hanna Stach są znane głównie ze współpracy z polskimi artystami sceny pop, radzą sobie także w solowych projektach.

Wykonawcom na scenie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna l'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka oraz zespół złożony z czołowych polskich muzyków rozrywkowych. Trzeba dodać, że koncert ma być spektaklem multimedialnym. Miejmy nadzieję, że muzyka będzie w nim jednak najważniejsza, a przeboje Whitney okażą się dobrym materiałem do twórczej zabawy artystów, którym talentu i wyobraźni na pewno nie brakuje.

Tomasz Czerniawski

  • koncert "W hołdzie Whitney Houston"
  • 1.09, g. 20.30
  • Aula UAM
  • bilety 220 zł, 160 zł i 70 zł (do kupienia w CIM)
  • występują: Mieczysław Szcześniak, Kasia Wilk, Kuba Badach, Hanna Stach, Orkiestra Symfoniczna l'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka oraz zespół złożony z czołowych polskich muzyków rozrywkowych