Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Tymon i Gaba w jednym grają klubie

Dwa ciekawe projekty muzyczne proponuje dzień po dniu klub Fabrika. 27.09: Tymon&The Transistors, dzień później - Gaba Kulka w projekcie The Saint Box.

Gaba Kulka, fot. materiały prasowe
Gaba Kulka, fot. materiały prasowe

Tymon Tymański to człowiek, który nie boi się burzyć świętości i obalać narodowych mitów. Za Poetą z "Wesela" Wyspiańskiego zdaje się mówić: "A to Polska właśnie", chowając do kieszeni oznaki polskiej megalomanii. Udowodnił to nie raz - na przykład wydając w 2003 r. płytę z soundtrackiem do głośnego filmu "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego o tym samym tytule, demaskującego narodowe cechy Polaków. A to był dopiero początek. Tymański wraz z zespołem wydał drugą płytę "Don't Panic! We're From Poland" oraz stworzył kolejny soundtrack - tym razem do musicalu Grzegorza Jankowskiego o wymownym tytule "Polskie Gówno". Na repertuar grupy składają się zarówno muzyczne perełki z poprzednich dokonań Tymona, jak i nowości, a wszystko to okraszone mocnym, rock&rollowym, gitarowym graniem. Kto nie boi się posłuchać o kraju, gdzie (jak swego czasu śpiewał Kazik, ideowo bliski Tymańskiemu) "ciągle samochody są kradzione, a waluta to polski złoty", koniecznie powinien wybrać się na koncert tego zespołu.

The Saint Box

Dzień później na scenie Fabriki zagrają The Saint Box, czyli muzyczny eksperyment wybitnych twórców sceny alternatywnej: Gaby Kulki, Ola Walickiego i Maćka Szupicy. Gabriela Kulka jest znana szerszej publiczności ze swoich przenikliwych tekstów i niebanalnego wokalu połączonego z dynamiczną grą na fortepianie. Olgierd Walicki to kompozytor i kontrabasista jazzowy, Maciej Szupica natomiast - dawny członek Dick4Dick, obecnie muzyk grupy Gypsy Pill i autor wizualizacji. Na pomysł wspólnego projektu, jak sami przyznają, wpadli spontanicznie i tak też wyglądała praca nad przedsięwzięciem. W tym wypadku nie ma jednak mowy o ostatecznych rozwiązaniach, pomysł cały czas rozwija się i zmienia. - Ten projekt nie jest łatwy realizacyjnie i organizacyjnie. Musimy przemyśleć wiele elementów. Pomyśleć też, jak przygotować go do wydania na płycie. Musimy dużo nad nim pracować. The Saintbox jest procesem, będzie ewoluował - to cały czas otwarty pomysł, to żywa tkanka - powiedział Olo Walicki w jednym z wywiadów.

Ideą przewodnią jest estetyka "sakralności", swego rodzaju rytuału, tajemniczości. Muzycy wykonują nieprzerwanie 9 utworów będących połączeniem jazzu, folku, rocka i klasycznych brzmień. Wszystkiemu towarzyszą oniryczne wizualizacje z pogranicza jawy i snu. Posmaku magiczności dodaje fakt, że przez cały czas wykonawcy są zamknięci w tytułowym pudełku, a publiczność ogląda jedynie nagranie wideo z jego wnętrza. Tym samym narasta wrażenie odrealnienia, a muzykę odbiera się całkowicie inaczej.

Anna Solak

  • Fabrika, ul. Mokra 5
  • 27.09, g. 20.30, Tymon&The Transistors, bilety: 25 i 35 zł
  • 28.09, g. 20, The Saint Box: Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica, Hubert Zemler, bilety: 30 i 40 zł