Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Szaman i cesarz nad Maltą

Nie są skromni. Jeden nazywa siebie szamanem i przyrównuje scenę rapową do kościoła, drugi jakiś czas temu obwołał się cesarzem. Obaj są w rzeczywistości raperami, których fanbase'y liczą setki tysięcy słuchaczy. Paluch i Kękę, bo o nich mowa, po raz kolejny porwą tłumy na Hip Hop Festival Poznań. Line-up tegorocznej edycji imprezy dopełnią najgłośniejsze ksywy rodzimego rapowego podwórka.

.
Paluch, fot. Michał Frąckowiak

Łukasz Paluszak to ikona poznańskiego rapu i jeden z najczęściej słuchanych artystów hiphopowych w Polsce. Zaczynał w głębokim podziemiu w 2003 roku, a sześć lat później, mając na koncie kilka "nielegali", debiutował pełnoprawnym albumem Pewniak. Już rok później otworzył własną wytwórnię muzyczną - B.O.R. Records. Kolejne albumy w dyskografii rapera z Piątkowa, na których odważnie romansował z muzyką elektroniczną, łącząc uliczny, trueschoolowy przekaz ze zgoła newschoolowymi aranżacjami, przyniosły mu rozgłos i uznanie w środowisku rapowym.

Kękę to przypadek dość osobliwy. Mimo że przez kilkanaście lat nagrywał w radomskim podziemiu, poza rodzinnym miastem mało kto o nim przez ten czas słyszał. Raper wystrzelił nagle, chwilę przed trzydziestką, zapadającą w pamięć zwrotką na singlu promującym drugą edycję Młodych Wilków Popkillera. Potencjał w bezczelnym i niestroniącym wówczas od używek naturszczyku szybko dostrzegło Prosto. Nakładem tej wytwórni ukazały się dwie płyty Piotra Siary - Takie rzeczy i Nowe rzeczy. Od 2016 roku Kękę, który na naszych oczach (i w naszych uszach) przeistoczył się z hedonistycznego wirażki w odpowiedzialnego za swe słowa artystę promującego pozytywne wartości, wydaje krążki we własnym labelu. Zarówno najnowsze Trzecie Rzeczy i To tu, jak i poprzednie albumy wydane w wytwórni Sokoła deklasowały konkurencję pod względem wyników sprzedaży.

Na scenie nad Jeziorem Maltańskim wystąpi także należący do ekipy Palucha Szpaku. Raper może poszczycić się nie tylko platynową płytą za album Atypowy i współpracą z najbardziej wyrazistymi w kraju raperami, ale też wygranym - według wielu słuchaczy - beefem z Bezczelem. Kolejnym członkiem B.O.R. Crew, który zagra na festiwalu, jest Joda, którego styl rapowania w pełni wpisuje się w trwającą od kilku już lat modę na powrót do ulicznych korzeni hip-hopu.

Fani rapu spod szyldu innych wytwórni także znajdą coś dla siebie. Label Quebonafide reprezentować będzie dysponujący nieco leniwym, "zalepionym" flow Guzior. Festiwalowym ambasadorem SBM Label zostanie Jan-rapowanie. Raper ma na koncie dwa LP wydane we współpracy z Nocnym oraz nagrodę Popkillera w kategorii "Odkrycie Roku 2018". Nad Maltą wystąpią także Tymek, który wdarł się do mainstreamu inspirowanym poczynaniami Feduka i granym co kwadrans w radiu Językiem ciała, a także pochodzący z Lublina Oki oraz nowojorski duet Steelyone & Kool Kid Dre.

Jacek Adamiec

  • Hip Hop Festival Poznań 2019
  • Jezioro Maltańskie
  • 9.08, od g. 15
  • bilety: 79 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019