Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Stary WOŚP, nowe rozwiązania

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podobnie jak inne wydarzenia w tym roku, musiała poradzić sobie ze specyficzną sytuacją. 29. Finał uratuje internet, streamingi w mediach społecznościowych i na stronie WOŚP, a także transmisja na antenie TVN.

. - grafika artykułu
28. Finał WOŚP, fot. Michał Kwaśniewski

Można było podejrzewać, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poradzi sobie z adaptowaniem formy wydarzenia do internetowej rzeczywistości lepiej niż wiele innych inicjatyw kulturalnych. Posiadają odpowiednią infrastrukturę i środki finansowe, które pozwalają im stworzyć solidnie przygotowaną transmisję - a przynajmniej tego spodziewamy się po organizatorach, którzy odpowiadają również za największy letni festiwal w Polsce, czyli Pol'and'Rock.

Jednocześnie trudno pominąć fakt, że z punktu widzenia publiczności, która chciałaby obejrzeć warszawski finał, jest to niezwykle korzystna sytuacja. Bo za sprawą jednego ruchu wydarzenie dedykowane mieszkańcom stolicy staje się imprezą ogólnopolską. WOŚP ma duże doświadczenie z tego rodzaju dystrybucją. I z niemal całkowitą pewnością można stwierdzić, że tak samo będzie wyglądała organizacja finałów w nadchodzących latach. Nie zapominajmy też, że pandemia znacznie ograniczyła pole manewru większości twórców oraz instytucji kultury, z pewnością więc dla występujących w finale artystów jest to ważny moment, choć na chwilę mogą powrócić do koncertowania.

Program występów, co nie powinno dziwić, również jest zbliżony do tego na słynnym letnim festiwalu, choć styczniowe kulminacje WOŚP były zawsze bardziej inkluzywne pod względem doboru gatunków muzycznych i występujących na nich artystów niż w przypadku Pol'and'Rock. W tym roku finał ewidentnie odzwierciedla sposób myślenia towarzyszący organizatorom drugiego wydarzenia pod patronatem Owsiaka.

Dostaniemy więc dawkę najbardziej aktualnej polskiej muzyki gitarowej. Jedną z głównych gwiazd jest Krzysztof Zalewski, który jeszcze w 2020 roku wydał nowy album Zabawa, promowany singlem o tym samym tytule. Utwór odstaje od wyłącznie rockowej estetyki. Artysta bowiem zdecydował się na elektroniczne brzmienie, pasujące jednak do rytmu, który stał się jego znakiem - a może raczej dźwiękiem - rozpoznawczym. Oprócz niego zagra też nieco bardziej niszowy, lecz o równie imponującym stażu zespół Clock Machine, który swoją pierwszą EP-kę wydał prawie dekadę temu. Ostatni album grupy, Prognozy z roku 2019, konsekwentnie kontynuuje oraz rozwija gitarowe, jednocześnie piosenkowe i chwytliwe brzmienie, jakie ta praktykuje. Podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra również m.in. znany wszystkim  ØRGANEK i kultowy już na polskiej scenie Vavamuffin, a także m.in. tacy wykonawcy jak: Koniec Świata, Hard Rockets, Kwiat Jabłoni, Dżem i Voo Voo. Organizatorzy zapowiadają, że transmisja wszystkich koncertów będzie trwała łącznie 27 godzin.

Jolanta Kikiewicz

  • 29. Finał WOŚP
  • 31.01
  • więcej: www.wosp.org.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021