Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Provinz Posen na Kontenerach

"Spotkanie nowoczesnej elektroniki z wielkopolską tradycją" - tak projekt "Provinz Posen" zapowiadają jego twórcy. Koncertowa premiera - 27 lipca na scenie KontenerArt.

.
Michał Szturomski, Michał Wiraszko i Daga Gregorowciz, fot. Artur Jędrzejak

"Provinz Posen" to efekt współpracy Michałów Wiraszki i Szturomskiego oraz Szymona Waliszewskiego (Muchy, Sowy Polski, Afro Kolektyw, MNKR) odpowiedzialnych za pomysł i muzykę. "Provinz Posen" to tańce wielkopolskie sto lat później. Nowy projekt i album muzyków znanych m.in. z zespołów Muchy i Afro Kolektyw łączy w sobie elektronikę z muzyką źródeł. Nowoczesne brzmienie albumu jest oparte na - nagranych specjalnie na jego potrzeby - samplach muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z Wielkopolski - kozłach, klarnetach i mazankach.

Utworem promującym jest "Moje życie", w którym gościnnie usłyszymy także Jerzego Mazzolla - jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów, Dagę Gregorowicz (DagaDana, Dobre bo dobre) i Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu. - To nie jest próba rekonstrukcji, to splot dwóch muzycznych autentyczności - tamtej i obecnej - mówi Michał Wiraszko, pomysłodawca i współproducent albumu. - W poszukiwaniu autentycznego brzmienia przejechaliśmy Wielkopolskę i odnaleźliśmy muzyków kultywujących tradycje muzyczne regionu sprzed wieku, żeby potem przy udziale samplerów i syntezatorów dodać to, co w muzyce elektronicznej obecnie najlepsze i co bliskie Poznaniowi z racji bliskości Berlina. Tak jak tradycyjny haft przywołuje skojarzenia z mandalami i motywami komórkowymi, tak wierzymy, że każda muzyka na świecie ma jedno źródło pochodzące z rytmu życia i energii planety. To wszystko znajdziecie na "Provinz Posen" - dodaje.

oprac. sk

  • Koncertowa premiera projektu "Provinz Posen"
  • KontenerArt
  • 27.07, g. 21.30
  • wstęp wolny