Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Początek końca

Kto wie, czy to nie ostatnie koncertowe chwile przed jesiennym uderzeniem pandemii. Z pewnością jednak - to ostatni moment, by stanąć przy jednej z najpiękniejszych scen plenerowych Poznania i wysłuchać wyjątkowych wykonawców. Dwa finałowe koncerty z cyklu Solo na Szelągu zapowiadają się wyśmienicie!

.
Sambor Dudziński, fot. materiały organizatora

Relaks, zabawa i letni wypoczynek. Ogród Szeląg jest miejscem magicznym, kameralnym, pełnym zieleni, której z pewnością wszyscy potrzebujemy po godzinach spędzonych na home office. Na początek końca cyklu polecam wysłuchanie Daniela Hertza (7.08).

Życie Daniela Hertza może stać się ciekawym materiałem na film biograficzny. Już sam plan geograficzny -  Moskwa, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Polska - pobudza wyobraźnię. Urodził się w kraju Breżniewa, w rodzinie żydowskiej. W wieku 2 lat wyemigrował do USA, gdzie odkrył The Beatles. Zespół Johna Lennona zainspirował go, by rzucić fortepian i chwycić za gitarę. Później, muzyczne ścieżki powiodły go w stronę mandoliny i kontrabasu. Grał przede wszystkim jako muzyk towarzyszący, co zmieniło się, gdy w wieku 30 lat poznał Darrella Scotta, dzięki któremu połączył swoją miłość do muzyki i pisania. Współpracował też z Boo Hewerdine i Markien Freegardem. Zanim trafił do Polski, mieszkał też w Wielkiej Brytanii. W naszym kraju związał się muzycznie m.in. z Tymonem Tymańskim. Ten songwriter z 2 paszportami ma ogromny talent. Prócz 3 języków zna także ten uniwersalny, muzyczny, który sprawia, że słuchając go - czujesz się zawsze jak w domu.

Sambor Dudziński to człowiek wielu talentów. Śpiewa, gra na wielu instrumentach, komponuje. Jest także performerem, aktorem, lalkarzem, animatorem kultury i... wynalazcą! Podobno łatwiej wymienić z kim nie współpracował i czego jeszcze nie robił. Zupełnie skrótowo, zaznaczyć jednak trzeba, że na koncie Sambora Dudzińskiego jest m.in. współpraca z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Jego muzykę można usłyszeć w  filmach: Retrospekcja -  dokumencie  o  Jerzym  Nowosielskim oraz Józef  Mehoffer - witraże życia, w spektaklach teatralnych m.in. Erze Wodnika (Teatr Muzyczny Capitol), Pippi Pończoszance (Teatr Dramatyczny w Warszawie), Niewiarygodnych Przygodach  M. Koziołkiewicza (Teatr Pantomimy we Wrocławiu). Dudziński nagrodzony został na wielu festiwalach, m.in. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu,  Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, czy Festiwalu Sztuki Estradowej. Jego twórczość nie ma granic, nie tylko gatunkowych, ale także geograficznych. Śpiewał o Polsce i po polsku ludziom z całego świata na Expo w Japonii w 2005 roku, a także w Chicago, Finlandii, Niemczech, czy na Węgrzech. W swojej twórczości inspiruje się ludźmi, których spotyka, to od nich czerpie siłę i energię. Artysta zamknie tegoroczny cykl Solo na Szelągu - wystąpi 14 sierpnia.

Aleksandra Kujawiak

  • koncerty w ramach cyklu Solo na Szelągu
  • Daniel Hertz, 7.08
  • Sambor Dudziński, 14.08
  • oba koncerty rozpoczynają się o g. 20
  • Ogród Szeląg
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020