Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyczna podróż do Zamku Sinobrodego

W ramach 106. Koncertu Targowego, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wykona "Karnawał zwierząt" i "Zamek księcia Sinobrodego".

Wojciech Pszoniak podczas występu w "Belfrze" w KinoTeatrze Bajka. Fot. R. Danieluk - grafika artykułu
Wojciech Pszoniak podczas występu w "Belfrze" w KinoTeatrze Bajka w Warszawie (2004). Fot. R. Danieluk

Sinobrody to mroczna postać z baśni Charlesa Perraulta, oparta prawdopodobnie na autentycznej historii francuskiego arystokraty Gillesa de Rais, który w XV wieku został skazany za szereg brutalnych morderstw. Nazwa postaci nawiązuje do charakterystycznego koloru jego brody, mającego oznaczać zepsucie bohatera i jego konszachty z nieczystymi siłami. Książę - zamożny szlachcic i posiadacz czterech żon, z których każda ginęła w niewyjaśnionych okolicznościach - stał się w kulturze masowej nośnym symbolem, wykorzystywanym i interpretowanym na wiele sposobów.

"Zamek księcia Sinobrodego" to jednoaktowa, ekspresjonistyczna opera węgierskiego kompozytora Béli Bartóka, której bohaterami są Sinobrody i jego żona Judyta. Mimo iż napisana na początku XX wieku, nadal dotyka współczesnych problemów relacji pomiędzy mężczyzną a kobietą. Po premierze w 1918 roku zyskała rozgłos i popularność. Akcja opery rozgrywa się wyłącznie w jednym pomieszczeniu, z którego siedmioro drzwi prowadzi m.in. do sali tortur, skarbca czy pięknego ogrodu. Za ostatnimi z wrót znajdują się trzy poprzednie żony księcia, symbolizujące najważniejsze etapy jego życia (poranek, południe i zmierzch). Sinobrody wie, że przekroczenie ich progu przez Judytę będzie równoznaczne z jego śmiercią, dlatego ostrzega ją przed dokonaniem tego kroku. Podczas piątkowego koncertu w postać księcia wcieli się Robert Gierlach (bas-baryton), Judytę natomiast zagra Agnieszka Rehlis (mezzosopran).

"Karnawał zwierząt" Camille'a Saint-Saënsa to z kolei historia złożona z kilkunastu krótkich form muzycznych, z których każda wykonywana jest w odmiennym składzie instrumentalnym. To właśnie dzięki temu sztuka ta doskonale przybliża odbiorcom brzmienie poszczególnych instrumentów, uwypuklając ich najbardziej rozpoznawalne cechy. Wśród czternastu miniatur pojawią się m.in. "Kury i koguty", "Akwarium" czy najbardziej charakterystyczny "Łabędź", grane przez mieszane składy muzyków, którzy w "Finale" zagrają dla publiczności już w pełnym składzie. "Karnawał..." poprowadzi Piotr Kamiński - opiekun artystyczny i jednocześnie autor tekstów wykorzystanych w spektaklu, zaś narratorem spotkania będzie popularny aktor teatralny i filmowy - Wojciech Pszoniak.

Oprawą muzyczną piątkowego koncertu zajmie się Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza wraz z Duo Fortepianowym La Valse '89.

Anna Solak

  • 106. Koncert Targowy - "Karnawał zwierząt" i "Zamek księcia Sinobrodego"
  • 10.05, g. 19.00
  • Aula Uniwersytecka, ul. Wieniawskiego 1
  • bilety: 15-50 zł