Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Istota muzyki to nie dźwięki

Bracia Bartłomiej i Marcin Oleś w jazzie doceniają przede wszystkim szczerość i emocjonalność. Podczas jesiennego koncertu w Winiarni "Pod Czarnym Kotem" zagra z nimi Piotr Orzechowski, z którym wspólnie interpretować będą utwory z repertuaru Joe Zawinula.

.
fot. materiały prasowe

Kontrabasista Marcin Oleś i perkusista Bartłomiej Oleś są obecni na rynku muzycznym od początku millenium. Zadebiutowali w 2000 roku, a dziś cieszą się sporym dorobkiem muzycznym. Do tej pory brali udział w licznych projektach z wieloma polskimi i zagranicznymi twórcami. Wydali około trzydziestu płyt, które z powodzeniem rozwijają nurt muzyki jazzowej. Bracia stawiają na improwizację, pozwalającą im na tworzenie kompozycji bliskiej wielu pokrewnym gatunkom muzycznym. W wywiadzie dla portalu jazzarium.pl Bartłomiej Oleś tak opisał swoje nastawienie do tworzenia muzyki: - Muzykę można podzielić na dwie kategorie, dobrą i złą. Ta pierwsza jest z natury swej dodatkowo jeszcze oryginalna. Szukanie nowości w muzyce jest dziś stratą czasu, chyba że przyjmiemy założenie: nowa muzyka to ta, która powstaje obecnie. Muzyka Trane'a mimo wieku i ilości kopistów jego wielkiego talentu nie zestarzała się ani troszeczkę, bo jego duchowości po prostu skopiować się nie da. Istota muzyki to nie dźwięki, które każdy może zagrać, istotą muzyki jest to, co te dźwięki sobą wyrażają. Jeśli nasza muzyka wzbudza emocje, a słuchacze odnajdują w niej rzeczy oryginalne, to jest to bardzo miłe, nieważne, czy ktoś nazwie moją muzykę starą, czy nową. Dla mnie najważniejsza jest droga.

Bracia Oleś występowali już w Winiarni "Pod Czarnym Kotem". Tym razem pojawią się tam w nieco innej niż ostatnio konfiguracji, bo do współpracy przy utworach zaprosili Piotra Orzechowskiego - wybitnego pianistę. Muzyk ma w swoim dorobku wiele solowych kompozycji. Współpraca z Oles Brothers nie jest jednak pierwszym działaniem zespołowym, bowiem wielokrotnie występował także z orkiestrą.

Podczas poznańskiego koncertu zaprezentują utwory z albumu zawierającego muzykę zmarłego przed kilku laty austriackiego pianisty i kompozytora Joe Zawinula, który zasłynął jako lider jednego z najważniejszych zespołów jazzowych Weather Report. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, choć - jak organizatorzy podkreślają w opisie koncertu - mile widziany jest zakup lampki wina.

Julia Niedziejko

  • Koncert: Oles Brothers i Piotr Orzechowski
  • Winiarnia "Pod Czarnym Kotem" (ul. Wolsztyńska 1 - wejście od Marcelińskiej)
  • 2.10, g. 20
  • wstęp bezpłatny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019