Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Daj się ponieść

Letni sezon festiwalowy ruszył na dobre. Na szczęście, aby zobaczyć koncerty znanych i ciekawych artystów, nie trzeba wyjeżdżać daleko. Po raz kolejny rusza poznański cykl koncertów #NaFalach, odbywających się nad jeziorami Maltańskim i Strzeszyńskim.

.
Kamil Bednarek z zespołem, fot. materiały prasowe

Maltańska Scena Muzyczna to specyficzne miejsce - zamontowana na wodzie scena gościła w ostatnich latach takich artystów jak Muchy, Taco Hemingway, Mikromusic i wielu innych. Druga scena, na której odbywają się koncerty z cyklu #NaFalach, znajduje się nad Jeziorem Strzeszyńskim. Umiejscowienie scen pozwala organizatorom uzyskać cykl miejskich koncertów o atmosferze wydarzenia podobnego dużym festiwalom muzycznym. Takie festiwale często są umiejscowione właśnie blisko wybrzeża - morza, jeziora czy rzeki.

Choć początkowe edycje #NaFalach były raczej gratką dla fanów (niektórzy mogą pamiętać występ Much z 2015 roku, gdzie małe grupki słuchaczy skupiły się blisko sceny), koncerty z cyklu zyskują coraz większą popularność. Wszystko wskazuje więc, że obrana przez organizatorów formuła sprawdza się dobrze. Zeszłoroczne koncerty, jak na przykład występ Mikromusic, całkowicie wypełniły teren nad Jeziorem Maltańskim. Tegoroczna edycja również przyniesie wiele ciekawych koncertów, wśród których fani różnych gatunków znajdą coś dla siebie. Wystąpią znani i lubiani, czyli w dużej mierze zespoły i artyści z doświadczeniem scenicznym, którzy oferują publiczności spójny, przemyślany i zaplanowany występ. Większość z nich to uzdolnieni muzyczni rzemieślnicy.

Nie jest tajemnicą, że współczesna polska muzyka stoi siłą kobiet. Tworzą jedne z najbardziej znanych piosenek: zarówno tych popularnych, jak i nieco bardziej alternatywnych. Są headlinerkami festiwali jako artystki solowe, członkinie zespołów czy duetów. Nie inaczej będzie w przypadku cyklu #NaFalach: rozpocznie go Natalia Nykiel. Artystka ma na koncie dwie płyty, na których zgrabnie miesza pop z elektroniką i elementami innych gatunków. Utwór Bądź duży szybko zyskał popularność, ponieważ Nykiel z łatwością łączy proste melodie z chwytliwymi tekstami.

Pojawi się także inna popularna artystka, czyli Daria Zawiałow, która niedawno wystąpiła w Poznaniu jako jedna z headlinerek Spring Breaka. Zawiałow sprawdziła się na zlokalizowanej przy placu Wolności scenie głównej - w tym zakresie ma zresztą doświadczenie, grała już na scenie głównej Orange Warsaw Festival.

W tym roku zobaczymy również Natalię Przybysz i poznański duet Rebeka. Wszyscy ci artyści są znani z solidnych koncertów, a Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny próbują swoich sił w coraz bardziej szczegółowo zaplanowanych występach - podczas Spring Breaku mogliśmy zobaczyć ich wraz z tancerzami, a zespołowi towarzyszył trzeci muzyk. W ramach cyklu #NaFalach tego samego dnia zobaczymy Rebekę i Rosalie.

Line up #NaFalach to również artyści, których obecność jest ukłonem w stronę publiczności masowej: wystąpią Kamil Bednarek, Happysad i Mrozu. Po raz kolejny nad Maltą zobaczymy Rasmentalism, a po przerwie do Poznania powraca także duet Łona i Webber. Końcówka lipca będzie czasem współpracy z Luxfestem: zobaczymy więc artystów związanych z Litzą, takich jak Luxtorpeda i Arka Noego, a także Coma i Kowczeg Noja.

Cykl #NaFalach zakończy muzyka elektroniczna - ostatnie występy będą należeć do Kamp! i Bokki.

Jolanta Kikiewicz

  • Cykl koncertów #NaFalach
  • Jezioro Maltańskie i Jezioro Strzeszyńskie
  • 29.06-30.08
  • wstęp wolny
  • szczegóły na www.nafalach.poznan.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019