Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Błogosławieni, którzy się smucą

17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura - wspaniały dyrygent, wielki znawca muzyki Wagnera i Wajnberga. Nie na wyrost uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku. W sercach muzyków zostanie również zapamiętany jako mistrz ciętej riposty, niezwykle błyskotliwy, twórczy człowiek. To właśnie oni - muzycy przez lata współpracujący z Gabrielem Chmurą wystąpią 19 grudnia podczas koncertu online poświęconego pamięci dyrektora artystycznego poznańskiej opery.

. - grafika artykułu
fot. materiały Teatru Wielkiego

To będzie wyjątkowy koncert z wielu względów. Po pierwsze usłyszymy muzykę, którą Gabriel Chmura cenił, którą zgłębiał, której był znawcą i wielkim interpretatorem. Usłyszymy m.in. arie z oper Otello G. Verdiego i Aleko S. Rachmaninowa, kompozycje Mieczysława Weinberga oraz fragmenty z Ein deutsches Requiem Brahmsa. Jak czytamy w pożegnaniu artysty na stronie Teatru Wielkiego: "Gabriel Chmura wśród wielu kompozycji, którymi dyrygował, ukochał szczególnie Ein deutsches Requiem Johannesa Brahmsa. Brahms o swoim utworze mówił, że to nie "niemieckie" requiem, a "ludzkie" - tak głęboko i w przejmujący sposób opisujące człowieka. I może w tym wyborze tkwi prawda o Gabrielu Chmurze - Muzyku i Człowieku".

Wyjątkowość wydarzenia wzmocni także to, że przedstawione zostanie prapremierowe wykonanie trzech pieśni skomponowanych przez Artystę. O tym, że Chmura komponował, wiedziało z pewnością niewielu. Czy swoim językiem muzycznym zbliżał się do wielkich kompozytorów, których podziwiał? A może obrał zupełnie inną drogę?

Gabriel Chmura był nie tylko charyzmatycznym artystą, ale też niezwykle wymagającym dyrygentem. Pod jego batutą usłyszeliśmy wiele wybitnych wykonań w poznańskiej Operze, to on kreował program artystyczny tej instytucji, z roku na rok coraz ambitniejszy i ciekawszy. Orkiestra Teatru Wielkiego pod jego batutą potrafiła wykreować słuchaczom cudowne wieczory. I chociaż podczas koncertu pamięci Chmury nie usłyszymy pełnego zespołu orkiestrowego, którym kierował, to spotkamy się z artystami, którzy blisko współpracowali z dyrygentem. W wydarzeniu wezmą udział soliści Joanna Freszel, Magdalena Nowacka, Stanislav Kuflyuk, którym na fortepianie akompaniować będą Olena Skrok i Bartłomiej Kominek. Usłyszymy także instrumentalistów związanych z poznańską operą - skrzypaczkę Elizę Schubert i Moniuszko String Quartet (w składzie: Sandra Haniszewska-Kubasik, Wojciech Sablik, Remigiusz Strzelczyk, Krzysztof Kubasik). Koncert poprowadzi Cezary Łasiczka.

Ze względu na sytuację pandemiczną, koncert będzie transmitowany na żywo na stronie opera.poznan.pl. I chociaż na scenie Teatru Wielkiego muzyka nie zabrzmi już nigdy tak samo, to dzieło Chmury z pewnością będzie trwać w artystach i wszystkich osobach, które miały okazję poznać tego wyjątkowego dyrygenta, a także w pamięci tych, którzy słuchali na żywo jego interpretacji. Choćby Niemieckiego Requiem - requiem pocieszającego, uniwersalnego w wyrazie, zaczynającego się od słów "Błogosławieni, którzy się smucą".

Aleksandra Kujawiak

  • koncert Gabriel Chmura In Memoriam
  • 19.12, g. 19
  • Teatr Wielki
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020