Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Artysta z temperamentem

Galavis i Lunatix to dwie wydane w tym roku płyty Aresa Chadzinikolau, pokazujące różnorodne oblicza jego muzycznych projektów.

. - grafika artykułu
Ares Chadzinikolau, "Lunatix", fot. materiały promocyjne

Niezwykła jest artystyczna aktywność Aresa Chadzinikolau. Syn słynnego i bardzo cenionego - również w Poznaniu - poety oraz pisarza sam jest również poetą, działa też w literackich strukturach. Przede wszystkim jednak w interesującym nas tutaj kontekście jest od wielu lat koncertującym i nagrywającym artystą, którego twórczy niepokój pcha w różnych kierunkach: muzyki klasycznej, współczesnej, ale też odwołującej się do greckiej tradycji, a wreszcie reggae czy jazzu. Przed rokiem na portalu Kultura.poznan.pl recenzowaliśmy jego autorskie interpretacje kompozycji Krzysztofa Komedy podczas festiwalu Nostalgia, teraz  kilka słów poświęcamy nowym dwóm propozycjom fonograficznym: płytom Galavis i Lunatix.

Krążki te są swoistym dopełnieniem opowieści o różnorodności jego muzycznych inspiracji i wielości form artystycznej ekspresji, w których znajduje on ujście dla swych twórczych wizji. Mniejsza może w tym momencie o absolutną oryginalność w tych tak mocno wyeksploatowanych formułach muzykowania, warto jednak zwrócić uwagę na szczególną determinację artysty, na umiejętność znajdowaniu wielu równoległych ścieżek w ukazywaniu swojej osobowości, efektów własnych poszukiwań, własnych doświadczeń, kwitowanych kolejnymi krążkami ze swoim imieniem na okładce.

Płyta Galaxis sygnowana jest przez formację Jah Ares Quartet i w swym artystycznym kształcie blisko jej do współczesnej muzyki improwizowanej, zawierającej w spektrum swoich obserwacji przede wszystkim tradycję jazzu, ale nietracącą z pola widzenia i historii rocka czy elektroniki. Pozostaje w rejonach, których chropowatość i atrakcyjność biorą się nie tylko z wyrafinowanych rozwiązań formalnych, ale i z radykalnie mocnego, dynamicznego grania. Sam lider posługuje się tu zarówno "klasycznie" brzmiącym fortepianem, jak i syntezatorem. Znaczący wpływ na brzmienie kwartetu ma też elektryczny gitarzysta Piotr Grossmann. Źródeł tego grania można szukać w dokonaniach nurtu fusion z początku lat 70., choć całość brzmi bardzo współcześnie.

W zupełnie inne rejony zaprasza nas Ares Chadzinikolau na drugiej ze wspomnianych płyt, Lunatix. Tak naprawdę to jeden długi, godzinny utwór. Powiedzieć by można - rodzaj suity - gdyby nie dość chimeryczna, niepokorna konwencja, ta rozwichrzona, abstrakcyjna kompozycja - czy też ciąg kilku kompozycji składających się na całość. Autor i jednocześnie wykonawca ma tu okazję do zademonstrowania szerokiego wachlarza technicznych umiejętności, w sensie estetycznym odwołując się i do dziedzictwa jazzowych koncertów fortepianowych, i do rozwiązań typowych dla muzyki klasycznej, współczesnej, aż po brzmieniowe eksperymenty. 

Tomasz Janas

  • Ares Chadzinikolau - Lunatix, wyd. Ariston Records
  • Jah Ares Quartet - Galaxis, wyd. Ariston Records

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020