Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Zrób sobie film

Masz pomysł na ciekawy projekt filmowy związany z Poznaniem poprzez tematykę, miejsce realizacji lub osoby czy lokalne firmy pracujące w branży filmowej? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten tekst. Trwa kolejna, ósma już edycja Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań (RFFP). Do rozdania jest 300 tys. zł.

. - grafika artykułu
fot. Poznan Film Commission

Beneficjentem tej kwoty jest Poznan Film Commission, nazywane inaczej "filmowym biurem Poznania". Działa w strukturach Estrady Poznańskiej i ma za zadanie promować miasto wśród reżyserów i producentów filmowych. PFC od zeszłego roku zarządza też Regionalnym Funduszem Filmowym. Znacznie zmodyfikował miejskie narzędzie finansujące produkcje filmowe. W tej chwili działa on w sposób, który odpowiada dzisiejszym potrzebom branży, jednocześnie starając się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom filmowców. Podstawowa zmiana polega na tym, że nabór wniosków trwa przez cały rok (aż do momentu wyczerpania środków) i jest podzielony na dwa lub trzy okresy w roku, w zależności od tego, ile wniosków zostanie przyjętych w poszczególnych miesiącach. Ta elastyczność pomaga producentom sięgać po środki finansowe podczas dziesięciu miesięcy w roku, podczas gdy w pozostałych funduszach nabór trwa zazwyczaj tylko w jego pierwszym kwartale. Nie ma więc obaw, że spóźnisz się ze swoim genialnym pomysłem na film.

Ponadto nie działa tu procedura konkursowa, a więc nie obowiązuje zasada rozliczania otrzymanej kwoty do końca roku kalendarzowego. Co ważne, tematyka filmu nie musi być ściśle związana z Poznaniem. Może on na przykład grać inne miasto albo przyjmować produkcje zagraniczne. Lokalna ekipa filmowa może być również wykorzystana na produkcje w innym regionie. Ważne jednak, by cała wnioskowana kwota została wydana w Poznaniu.

- Regionalny Fundusz Filmowy Poznań ma na celu finansowe wspieranie produkcji filmowej i telewizyjnej oraz innych projektów audiowizualnych, takich jak na przykład teledysk muzyczny, związanych z Poznaniem poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim miejsce realizacji lub udział mieszkańców i instytucji tutaj działających - tłumaczy Michał Ferlak z Poznan Film Commission. - Po dofinansowanie zgłosić się mogą twórcy projektów filmów i seriali fabularnych, filmów dokumentalnych, animowanych czy teledysków na różnych etapach produkcji - dodaje.

Warto wiedzieć, że składający wnioski otrzymują dodatkowe punkty za zebranie pieniędzy ze źródeł crowdfundingowych, a ich propozycje oceniane są głównie pod kątem potencjału ekonomiczno-promocyjnego. Oznacza to, że największe szanse mają projekty, które wydatkują większą część budżetu w Poznaniu, mają tu dużą liczbę dni zdjęciowych, angażują poznańskie firmy, kierują projekt do dużej grupy widzów i przedstawiają Poznań w jak najlepszym świetle. W wyścigu warto położyć szczególny nacisk na plan promocyjny i dystrybucyjny swojego audiowizualnego projektu.

Anna Solak