Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

W drodze

Pandemia opóźniła premierę w kinach po sukcesie na festiwalu w Wenecji (Złoty Lew), ale jeśli odbędą się Oscary, to film Nomadland i Frances McDormand typuję na faworytów - pisze Przemysław Toboła.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Frances McDormand, jedna z moich ulubionych aktorek, dostała książkę Jessiki Bruder Nomadland - reporterską opowieść o dramatycznych losach ludzi z tzw. middle-class, których życie runęło w gruzy po eksplozji bańki kredytów hipotecznych w roku 2008, jakie banki oferowały ludziom, których realnie nie było stać na własny dom. Na ulicy znalazło się tysiące Amerykanów. Niektórzy z nich porzucili domy z niespłacalnym kredytem i ruszyli w drogę w nieznane z kamperami czy vanami przerobionymi na domy na kółkach.

Frances McDormand postanowiła wyprodukować film na podstawie porażającego świadectwa losów 60-latków i starszych, którzy zmuszeni są przystosować się do życia wagabundów. Sama zagrała główną rolę - Fern, a partneruje jej David Strathairn, w roli Dave'e, spotkanego gdzieś na parkingu towarzysza niedoli. Na reżyserkę wybrała Chloe Zhao. Chińska reżyserka nie tylko napisała scenariusz na podstawie książki Jessiki Bruder, ale też film zmontowała i współprodukowała.

Do współpracy na plan filmowy obie panie zaprosiły prawdziwych bohaterów, z którymi pisarka zaprzyjaźniła się podczas wspólnych wędrówek. W filmie zagrali Linda May, Charlene Swankie i Bob Wells - możemy więc poznać trójkę mentorów Fern, którzy uczą 60-letnią kobietę, jak żyć w drodze, w ciasnej przyczepie kempingowej.

Film zachwyca urodą zdjęć - Złota Żaba na festiwalu Camerimage dla operatora Joshuy Jamesa Richardsa. Pandemia opóźniła premierę w kinach po sukcesie na festiwalu w Wenecji (Złoty Lew), ale jeśli odbędą się Oscary, to film Nomadland i Frances McDormand typuję na faworytów.

Przemysław Toboła

  • Nomadland
  • reż. Chloe Zhao
  • premiera: 19.02

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020