Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Prawdziwy świat na dużym ekranie

Przed nami weekend z festiwalem Docs Against Gravity. Najlepsze filmy dokumentalne ze świata zaprezentuje CK Zamek.

. - grafika artykułu
"Badjao. Duchy z morza", reż. Eliza Kubarska. Fot. materiały organizatorów

Twórcy festiwalu Docs Against Gravity (dawniej Planete+ Doc Film Festival) zaznaczają, że mają jedną misję - pokazywać widzom filmy, które ich samych zachwyciły, poruszyły oraz otworzyły im oczy na nowe światy i człowieka. - Docs Against Gravity prezentuje dokumenty z całego świata, mające ukazać lokalne problemy, które często stają się globalnymi bolączkami. Choć na co dzień w internecie czy telewizji widzimy, co dzieje się w Afryce, USA czy krajach azjatyckich, podczas przeglądu będziemy mogli zobaczyć te zakątki w innej formie, okiem mistrzów dokumentu - zachęca Jan Rajpolt z CK Zamek.

Filmy pokazywane na festiwalu ruszają w Polskę w ramach akcji "Weekend z festiwalem Docs Against Gravity". Poznań jest jednym z miast, które odwiedzą.

W piwnicy u Austriaków

Podczas przeglądu zostanie zaprezentowanych sześć filmów dokumentalnych. Wydarzenie zainauguruje pokaz "W piwnicy" w reżyserii Ulricha Seidla. To filmowy esej, w którym artysta wykorzystuje swój charakterystyczny styl, aby w tragikomiczny sposób opowiedzieć o tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać - o piwnicy, w której w Austrii spędza się sporo wolnego czasu.

"Seidl kopie w podbrzusze naród, kopie ogół społeczeństwa. Ale w bezpośrednim kontakcie z indywidualnym bohaterem zachowuje przyzwoitość. [...] W efekcie jego film jest głęboko empatycznym spojrzeniem na człowieka z jego potrzebą spełnienia, samorealizacji. Każdy ma jakieś sny, marzenia, dążenia. Niektórzy mogą zrealizować je tylko w czasie wolnym, tylko w piwnicy" - pisał Jakub Popielecki w recenzji dla portalu Filmweb.

Snowden i ludzie ryby

Zdaniem Jana Rajpolta podczas przeglądu warto zwrócić uwagę także na dwa filmy prezentowane w niedzielę. Pierwszym z nich jest nagrodzony w tym roku Oscarem "Citizenfour" o Edwardzie Snowdenie. To długo oczekiwany obraz o największym skandalu politycznym naszych czasów, który przestrzega przed orwellowską - nie aż tak odległą, jak się okazuje - wizją świata. W styczniu 2013 roku reżyserka Laura Poitras otrzymała serię kodowanych maili od anonimowego nadawcy podpisującego się "Citizenfour". Twierdził, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma innymi zagranicznymi służbami. Poitras pojechała do Hongkongu nakręcić z nim wywiad.

Drugą z niedzielnych propozycji jest polsko-brytyjska produkcja "Badjao. Duchy z morza", którego reżyserką jest znana podróżniczka Eliza Kubarska. Film opowiada o społeczności nomadów morza, ludziach rybach zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Ich dzieci uczą się szybciej pływać niż chodzić, dorośli zaś doprowadzili do perfekcji sztukę freedivingu. Zwyczaje Badjao i ich legendy stają się pretekstem do opowieści o przemijaniu i refleksji nad tym, jak w miejscu jednej cywilizacji chwilę później pojawia się następna.

W programie przeglądu znalazły także takie filmy jak: "Scena ciszy" o zbrodni ludobójstwa dokonanej przez indonezyjskie brygady śmierci w latach 60. XX wieku; "Wizyta", w którym Michael Madsen zastanawia się, czy jesteśmy gotowi na spotkanie z istotami obcymi; oraz nagrodzony na festiwalach w Sundance i Berlinie film "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" o powstaniu najmłodszego państwa świata - Sudanu Południowego.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Weekend z festiwalem Docs Against Gravity
  • Sala Kinowa CK Zamek
  • 15-17.05
  • bilety: 10 zł (pojedynczy seans), 50 zł (karnet na wszystkie seanse)