Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Kino i architektura

Nie mają prawa narzekać na wakacje poznańscy kinomaniacy! Do wielu funkcjonujących latem kin plenerowych dołączył w tym roku nowy, bardzo ciekawy projekt Weekly: Miejski Przegląd Filmowy.

.
Kadr z filmu "Lost Rivers", fot. materiały organizatorów

Organizatorzy z Fundacji Ad Arte pokazują, że dobrym kinem można cieszyć się w miejscach bardzo oddalonych od klimatyzowanych sal kinowych wyposażonych w mięciutkie fotele i z dala od zapachu popcornu i coli. Mieliśmy już na początku czerwca serię wieczorów filmowych w leżącym na poznańskim Żegrzu Forcie II przy ulicy Obodrzyckiej. Zanim do sal wykładowych wrócą studenci miłośników kina we wrześniu gościć będzie Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej na Piotrowie. W sierpniu zaś na kino otwiera swoje podwoje Brama Poznania.

Już w piątek 9 sierpnia do ICHOT-u zawita cykl filmów dotyczących miasta i architektury. Czyż można było wybrać lepsze miejsce do tejże prezentacji niż architektoniczną perełkę, która w 2014 wyrosła na poznańskiej Śródce? Weekly: Miejski Przegląd Filmowy rozpoczynie się plenerowym pokazem filmów z konkursu Urban View, czyli konkursu filmów krótkometrażowych poświęconych zagadnieniom miasta, architektury oraz lokalnej tożsamości kulturowej. 72-minutowy pokaz przygotowany został przez programerów Short Waves Festiwal, którego Urban View jest częścią już od 5 lat. Organizatorzy zapewniają, że autorzy proponowanych przez nich filmów za pomocą unikatowych, eksperymentalnych technik pytają o kondycję współczesnego świata zurbanizowanego, odczuwanie miasta przez ich użytkowników, a także generowanie nierówności społecznych, które architektura zdaje się żywo odzwierciedlać. W pierwszy dzień weekendu zobaczymy między innymi dziesięciominutowy dokument All Inclusive w reżyserii Coriny Schwingruber czy ciekawie się zapowiadający eksperymentalny spacer po mieście w reżyserii Robina Klengela i Leonharda Müllnera. Operation Jane Walk to wycieczka po mieście z perspektywy Online-Shootera znanej wszystkim fanom komputerowych strzelanek. Militarystyczne środowisko zostało ponownie wykorzystane do pacyfistycznej tym razem wycieczki po mieście.

Z kolei w sobotę do Bramy Poznania zawita film kojarzący się z jednym z głównych wątków poruszanych tego lata nad Cybiną. Lost Rivers, kanadyjski dokument wyreżyserowany przez Caroline Bacle, opowiada o walce o przywrócenie rzek do serc wielkich miast. Reżyserka wraz z aktywistami miejskimi i artystami zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek. Skojarzenie z przywracaniem naszemu miastu Warty jako miejsca wypoczynku i transportu nasuwa się samo.

Ostatnim akordem filmowego weekendu na Śródce jest wyreżyserowany przez Ziada Kalthouma obraz Smak Cementu. Jak piszą organizatorzy: "Bohaterami filmu Ziada Kalthouma są syryjscy robotnicy budujący gigantyczny drapacz chmur w Bejrucie. Kiedy oni budują kolejny wieżowiec w stolicy Libanu, ich domy w Syrii znikają pod bombami. Bo «Smak cementu» to przede wszystkim opowieść o wojnie." Na sam koniec miejskiej trylogii dostajemy zmuszający do myślenia film, po którym inaczej będziemy patrzeć na budowane w krajach niesłynących z poszanowania praw człowieka wielkie i okazałe budowle.

Adam Jastrzębowski

  • Miejski Przegląd Filmowy Weekly: Film & Architecture
  • Brama Poznania
  • 09.08 g. 20.30 Best of Urban View
  • 10.08 g. 20.30 Lost Rivers
  • 11.08 g. 17 Smak Cementu
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019