Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Głusi na współczucie

Maj to w powszechnym mniemaniu czas kwitnących bzów i zakochanych. Z przekory więc chciałbym zarekomendować film, który na randkę w ogóle się nie nadaje, gdyż jest okrutny, ponury i pesymistyczny.

. - grafika artykułu
Fot. materiały dystrybutora

Film nosi tytuł Plemię. Dzieło to zaiste wyjątkowe, gdyż w całości nakręcone w języku migowym. Nie zostaje wypowiedziane ani jedno słowo, przy czym nie ma tu napisów ani innych podpórek dla tych, którzy nie rozumieją "migania". Żadnej taryfy ulgowej.

Historia jest jednak prosta i mocna - nastoletni Siergiej trafia do szkoły z internatem dla osób niesłyszących. Rządzi tutaj mafia złożona z wychowawców i uczniów, panuje sztywna hierarchia, na której szczycie znajdują się najsilniejsi i najbardziej brutalni. Siergiej, by przetrwać, musi stać się częścią tego układu - brać udział w napadach, kradzieżach, pobiciach. Wkrótce zostaje alfonsem sprzedającym kierowcom ciężarówek usługi seksualne dwóch nieletnich, niesłyszących dziewczyn. Jedna z nich budzi w nim jednak żywsze uczucia.

Reżyser daleko odchodzi od wzorca sentymentalnej i protekcjonalnej zarazem opowieści o osobach niepełnosprawnych, które przeważnie bywają traktowane przez kino jak dzieci specjalnej troski. Tu kamera przygląda się młodocianym, głuchoniemym przestępcom uważnie i bez litości. Kalectwo ani ich nie uszlachetnia, ani nie usprawiedliwia. W filmie wybrzmiewa jednak wyraźnie akcent krytyki społecznej. Niesłyszący - wyrzuceni na margines, skazani na egzystencję w swym zamkniętym świecie - tworzą własne "plemię", które napędza nienawiść, nie tylko do ludzi słyszących, ale także do samych siebie. Można również spojrzeć z nieco innej strony i dostrzec w tym dziele metaforyczny, czarny obraz Ukrainy jako kraju niemego, głuchego, skazanego na przemoc i chaos.

Na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes Plemię otrzymało aż trzy nagrody, a niedługo później reżyser zdobył Europejską Nagrodę Filmową w kategorii "odkrycie roku".

Bartosz Żurawiecki

  • "Plemię" ("Plemya")
  • scen. i reż. Myrosław Słaboszpyckyj
  • premiera: 29.05