Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Filmy sprzed końca świata

Kino Muza przygotowało dla pasjonatów kina przegląd najciekawszych filmów minionego roku. Pokaz odbędzie się w Pawilonie Nowa Gazownia.

"Musimy porozmawiać o Kevinie" reż. L. Ramsey. Fot. mat. dystrybutora - grafika artykułu
"Musimy porozmawiać o Kevinie" reż. L. Ramsey. Fot. mat. dystrybutora

Na liście produkcji godnych zauważenia, stworzonej przez organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia, znalazło się 21 filmów, które można było oglądać głównie w salach kin studyjnych w 2012 roku. Przez sześć dni miłośnicy dziesiątej muzy będą mogli nadrobić zaległości i wziąć udział w prawdziwej kinematograficznej uczcie złożonej z dzieł o różnorodnym charakterze i tematyce.

Mocne punkty programu

W programie znalazły się m. in. dzieła najgłośniejsze, jak i te, które zostały docenione przez jury festiwali filmowych. Najmocniejszym z nich jest prawdopodobnie thriller absolwentki National Film School, Lynne Ramsey. W "Musimy porozmawiać o Kevinie" utalentowana Tilda Swinton wciela się w rolę kobiety, która w pełni oddaje się wychowywaniu syna. Jednak upragnione dziecko szybko zamienia jej życie w piekło.

Trzymający w napięciu, tym razem łączący fabułę i dokument, obraz to "Oburzeni". Opowiada o masowym proteście Ruchu Oburzonych, który rozpoczął się 15 maja 2011 roku na placu Puerta del Sol w Madrycie. Film powstał w oparciu o esej "Czas oburzenia!" napisany przez Stéphane'a Hessela - weterana francuskiego ruchu oporu, dyplomaty i duchowego ojca Oburzonych, który wzywa do buntu wobec niesprawiedliwego systemu społecznego. Jednym z ważniejszych filmów przeglądu jest też rosyjski dramat "Elena", który przedstawia historię małżeństwa z rozsądku. Związek Władimira i Eleny to układ - opiera się na wzajemnych korzyściach. On ma pieniądze, ona zapewnia mu opiekę. Atak serca sprawia jednak, że mężczyzna postanawia sporządzić testament. Reżyser kreśli portret zdeterminowanej kobiety, która jest zdolna do wszystkiego, byle tylko zapewnić godne życie swojemu synowi.

Dla miłośników sztuki

Obrazem (i w tym przypadku słowo "obraz" oddaje malarski charakter tego dzieła), który bezwzględnie warto zobaczyć, jest wysoko oceniany i nakręcony z rozmachem dokument Rona Fricke'a pt. "Samsara" z klimatyczną muzyką Lisy Gerrard i Dead Can Dance. Ponad półtoragodzinne dzieło to zrealizowana w ciągu pięciu lat wyjątkowa podróż przez 25 krajów i kultur. O szczególnych walorach estetycznych tego tytułu świadczy już sam fakt, że do jego kręcenia użyto wyłącznie taśmy 70 mm. Miłośnicy sztuki współczesnej powinni z kolei wybrać się na nagrodzony przez publiczność Berlinale, wyreżyserowany przez Matthew Akersa, film dokumentalny o niezwykłej, pełnej charyzmy "babci performance'u", czyli Marinie Abramovič ("Marina Abramovič: artystka obecna").

Powody do śmiechu

Ci, którzy w ciemności sali kinowej szukają przede wszystkim wytchnienia od codziennych trosk, również znajdą w programie coś dla siebie. Kino Muza proponuje kilka komedii, a wśród nich "Chińczyka na wynos" Sebastiána Borenszteina - przezabawną opowieść o malkontencie Roberto posiadającym nietypowe hobby (wyszukuje w prasie absurdalne historie). Roberto jest właścicielem sklepu w Buenos Aires, którego spokojne życie zostaje przewrócone do góry nogami, gdy poznaje - przybyłego do stolicy Argentyny w celu odnalezienia stryja i nie znającego słowa po hiszpańsku - Azjatę Juna. Powodów do śmiechu dostarczy również historia Omara, który pragnie zostać świętym męczennikiem. Wraz z paczką nierozgarniętych przyjaciół bohater spróbuje włączyć się do zapewniającej drogę do raju "świętej wojny".

Trudne relacje

Podczas przeglądu nie zabraknie również obrazów o miłości i pożądaniu. Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane tytuły, które poruszają różne aspekty, niekiedy bardzo skomplikowanych i trudnych intymnych relacji międzyludzkich. Wyglądający jak Schwarzenegger nieśmiały Duńczyk Dennis wyruszy do Tajlandii na poszukiwanie tej jedynej ("Misiaczek", reż. Mads Matthiesen). Znudzone małżeństwo z długoletnim stażem stanie przed obliczem prawdy o ich związku, gdy oboje zadurzą się w tym samym mężczyźnie ("Trzy", reż. Tom Tykwer). Grany przez Ethana Hawke'a Tom Ricks zacznie tracić kontrolę nad swoim życiem, gdy na jego drodze pojawi się piękna i tajemnicza Margit ("Kobieta z Piątej Dzielnicy", reż. Paweł Pawlikowski). Emerytowany dziennikarz El Sabio zdobędzie się na odwagę i spróbuje zrealizować swoją największą niezaspokojoną fantazję erotyczną (ekranizacja ostatniej powieści Gabriela Garcíi Márqueza "Rzecz o mych smutnych dziwkach", reż. Henning Carlsen).

O tym, czego nie ma

Jedynym polskim filmem pokazanym na przeglądzie będzie "Z daleka widok jest piękny". Film nakręcił wraz z żoną Wilhelm Sasnal - jeden z nielicznych polskich artystów, którego prace są rozchwytywane zagranicą. Ten wybór zaskakuje, bo wśród najciekawszych polskich realizacji 2012 roku można było spodziewać się mocnych i wzbudzających kontrowersje produkcji podejmujących wątki historyczne, takich jak "Pokłosie" i "Obława". Nie sposób również nie zapytać, dlaczego w programie nie pojawiła się "Miłość" Henekego, która zajmuje bardzo wysokie miejsca w licznych rankingach i stanowi niezwykle istotne dzieło tego austriackiego reżysera.

Karolina Gumienna

  • Najciekawsze filmy roku 2012 - zaprasza kino Muza
  • 18-24.01
  • Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1
  • bilety: 5 zł (rozchodzą się błyskawicznie)