Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

To nie jest jedyny możliwy świat

Czwarta edycja Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca tygodnia. Poznań będzie oddychał literaturą, a w Empiku przy placu Wolności poznańska publiczność będzie mogła spotkać się m.in. z mistrzem kryminału Markiem Krajewskim, bestsellerową Magdaleną Witkiewicz oraz laureatem Pulitzera, Charliem LeDuffem.

. - grafika artykułu
Festiwal Apostrof rozpocznie się w poniedzałek, 20 maja

Mimo że Apostrof jest festiwalem stosunkowo młodym, na dobre zagościł w kalendarzu najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Jak co roku twórcy zaprosili cenionych autorów do współtworzenia festiwalu. Kuratorką tegorocznego Apostrofu została jedna z najważniejszych osobowości polskiej literatury współczesnej, Olga Tokarczuk.

Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz jedyna w historii Polka uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera jest także autorką hasła, który będzie kluczem festiwalowych dyskusji. Brzmi ono: "To nie jest jedyny możliwy świat". Pisarka znana ze swojego ekologicznego i politycznego zaangażowania opracowała cykl debat, w których znajdą się zagadnienia związane z globalnym kryzysem klimatycznym, redefinicją edukacji, religijności, kapitalizmu oraz technologicznym oddziaływaniem na ludzkie życie. Sama autorka podkreśla: "Większość spraw, jakie dziś intensywnie przeżywamy, zapewne nie wejdzie w ogóle do historii albo znajdzie tam znikome, niewiele znaczące miejsce. Tymczasem procesy naprawdę ważne, które są motorami wielkich przemian społecznych i nawet cywilizacyjnych, dokonują się gdzieś na granicy naszego pola widzenia".

Każda edycja festiwalu Apostrof to przede wszystkim wyczekiwane premiery książkowe oraz możliwość spotkania najważniejszej autorów w kraju.

Na pierwszy festiwalowy ogień pójdzie Michał Rusinek, który opowie o swojej najnowszej książce "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki" (Wydawnictwo Agora). Przenikliwy literaturoznawca tym razem weźmie pod lupę język poradników. Spotkanie poprowadzi Milena Buszkiewicz.

We wtorek Magdalena Witkiewicz przedstawi jedną z premier Apostrofu, czyli "Jeszcze się kiedyś spotkamy" (Wydawnictwo Filia). Spotkanie poprowadzi Joanna Divina. Uwielbiana przez kobiety nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce, Wietnamie i na Litwie pisarka zdradzi kulisy pracy nad najnowszą książką i jak od lat wzrusza i motywuje swoje czytelniczki.

Trzeci dzień festiwalu będzie należał do Roberta J. Szmidta. "Specjalista od postapokalipsy" opowie o premierze nowej książki "Riese. UM2035" (Wydawnictwo Insignis) oraz o udziale autora w międzynarodowym projekcie literackim stworzonym przez Dmitrija Glukhovskiego. Spotkanie poprowadzi Michał Sołtysiak.

Czwartek festiwalowy będzie intensywny, ponieważ odbędą się dwa spotkania. Jako pierwszy, Łukasz Orbitowski zaprezentuje swoją najnowszą powieść "Kult" (Świat Książki), którą krytycy przyjęli bardzo ciepło, nazywając jego najdojrzalszą powieścią. Miejmy nadzieję, że autor lubujący się w brutalnym języku, zdradzi jak udało mu się stworzyć książkę pełną humoru i czułości. Spotkanie poprowadzi Milena Buszkiewicz.

Tego samego dnia, ale w godzinach wieczornych na empikowej scenie zasiądzie Vincent V. Severski. Będzie to wydarzenie o tyle wyjątkowe, ponieważ na Apostrof pisarz przyjedzie ze swoją przedpremierą książką "Odwet" (Wydawnictwo Czarna Owca), która ukaże się dopiero za trzy tygodnie. Były oficer polskiego wywiadu opowie o relacji książki z jej poprzedniczką oraz planach na przyszłość wydawniczą.  Spotkanie poprowadzi Marcin Wesołek.

W piątek do Poznania przyjedzie Charlie LeDuff, autor nagrodzonego Pulitzerem "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki". Ekscentryczny reporter i wieloletni dziennikarz "New York Timesa" będzie promował polską premierę swojej najnowszej książki "Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje" (tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Czarne). Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej, dziennikarka i autorka książek m.in. "Wszyscy jesteśmy dziwni".

Przedostatniego dnia festiwalu Poznań odwiedzi Wojciech Tochman. Celem spotkania będzie premiera wznowienia jego legendarnego już reportażu literackiego "Schodów się nie pali" (Wydawnictwo Literackie). Spotkanie poprowadzi Włodzimierz Nowak.

Tegoroczną edycję Apostrofu zamknie sam mistrz polskiego kryminału - Marek Krajewski. Spotkanie to będzie wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze odbędzie się tam premiera książki "Dziewczyna o czterech palcach" (Wydawnictwo Znak), która jest pierwszą powieścią szpiegowską w karierze Krajewskiego. Drugą okolicznością jest fakt, że podczas festiwalu autor obchodzić będzie 20-lecie twórczości. Spotkanie poprowadzi Anna Misztak.

Za całą oprawę graficzną wydarzenia odpowiada laureatka Paszportu Polityki - Diana Lelonek.

Damian Nowicki

  • Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
  • Empik (ul. Ratajczaka 44)
  • 20-26.05
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019