Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Poza twoim światem

Opłaciło się cierpliwie zaczekać. Największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu - Festiwal Animator, po tym jak z powodu pandemii odwołał swą tradycyjną lipcową odsłonę, powraca z początkiem października.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

By zapewnić widzom bezpieczeństwo, w tym roku Animator po raz pierwszy odbędzie się w formie hybrydowej - offline (kino Muza, CK Zamek i Scena na Piętrze) oraz online - w wirtualnych salach kinowych na stronie internetowej (link poniżej). Tegoroczne hasło festiwalu, skrojone jakby na miarę naszych czasów, brzmi "Beyond my world" (z ang. Poza moim światem) i odnosi się do przekraczania własnych granic i próby wyjścia poza swój światopogląd.

"Co byśmy odkryli, gdybyśmy na proste sytuacje, codzienne rytuały i zwyczaje spojrzeli z zupełnie innej perspektywy? Co byśmy zobaczyli, gdybyśmy spojrzeli na świat i ludzkość oczami podróżnika w czasie lub przedstawiciela pozaziemskiej cywilizacji? Jakie byłyby najważniejsze cechy, emocje, wartości wspólne nam wszystkim niezależnie od kraju pochodzenia, upodobań, wyznawanych wartości, płci, kultury? Albo gdybyśmy na zasadzie gry komputerowej mogli stworzyć symulację naszego świata idealnego, doskonałej planety od podstaw - jakimi regułami by się ona rządziła, co z naszej codzienności byśmy do takiego świata przekopiowali, a co z niej ujęli?" - pytają w zapowiedzi Animatora jego organizatorzy.

W ramach tegorocznego motywu przewodniego odbędą się następujące pokazy: Animacja wobec konfliktów - pokaz filmów krótkometrażowych, przedstawiających światowe konflikty społeczne i ideologiczne, Trzy logiczne wyjścia - animacje o konflikcie izraelsko-palestyńskim oraz Animując klimat - studencki projekt Wydziału Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przygotowany specjalnie na festiwal Animator, dotyczący refleksji nad zagadnieniami katastrofy klimatycznej i zagrożeń ekologicznych.

Krótko i długo

Festiwal nie mógłby się odbyć bez Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych, obejmującego zarówno krótkie, jak i długie metraże. Liczby wyglądają obiecująco - w konkursie zaprezentowanych zostanie około 60 filmów krótko- i pełnometrażowych wybranych spośród ponad tysiąca propozycji nadesłanych do selekcji. Dla twórców to próba ich umiejętności i okazja do zaprezentowania się szerszej publiczności, dla fanów gatunku natomiast - doskonała okazja do zapoznania się z przeglądem najnowszej animacji z całego świata.

W tegorocznym konkursie krótkometrażowym weźmie udział 47 filmów, podzielonych na 6 pokazów tematycznych, m.in. W stronę dzieciństwa, Życie jako śmiertelna choroba, Film jest snem, Przyczajone zło, ukryte dobro. Z kolei wśród długich metraży zobaczymy takie tytuły jak irańskie The Unseen (reż. Behzad Nalbandi), amerykańskie Circumstantial Pleasures (reż. Lewis Klahr) czy łotewską Odległą krainę (Away, reż. Gints Zilbalodis).

Od dwóch lat wydarzeniu towarzyszy również Konkurs Polskich Filmów Animowanych Animator.pl, który pozwala zorientować się w dokonaniach rodzimych twórców. W finałowej selekcji znalazły się 33 filmy, które na festiwalu zobaczymy w czterech pokazach tematycznych: Kroniki codzienności, Kobiecy punkt widzenia, Prywatne mikroświaty i Rzeczywistość jest gdzie indziej.

Kobiety, dzieci i niedźwiedzie

Konkurs to jednak nie jedyna okazja do zapoznania się z premierowymi animacjami. W cyklu Kobiety mają głos, który co roku prezentuje przegląd najnowszych filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez animatorki z całego świata, obejrzymy zestaw krótkich metraży I'm ok. Ich autorka, Lizzy Hobbs, to charyzmatyczna i nagradzana na międzynarodowych festiwalach brytyjska animatorka. Tradycyjnie na ekran wejdą również obrazy nagrodzone na tegorocznej edycji największego i najważniejszego międzynarodowego festiwalu filmów animowanych na świecie - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja).

Najmłodszą widownię festiwalu powinien zadowolić specjalny program sekcji Animator dla dzieci, w ramach którego odbędą się dwa pokazy filmów krótkometrażowych Animator Jutra, pokaz najciekawszych animacji dla dzieci i pokaz włosko-francuskiej produkcji pełnometrażowej Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię Lorenzo Mattottiego, który we wrześniu wszedł na ekrany kin.

Dowiemy się ponadto jak wyglądają kulisy pracy nad animowanymi serialami, na przykład BoJack Horseman i Tuca & Bertie dla Netflixa, oraz w jaki sposób twórcy gier komputerowych wykorzystują ogromny potencjał formalny i narracyjny kina animowanego w swoich produkcjach.

Kosmiczna podróż z Davidem Bowie

Wśród wydarzeń specjalnych na szczególną uwagę zasługuje Animated night show: Solo act, czyli wieczór z animatorami z Polski i z zagranicy, którzy zaprezentują i opowiedzą publiczności o najbardziej zabawnych, szalonych i dziwnych krótkich animacjach, a także o własnych nietypowych doświadczeniach i przygodach związanych z pracą animatora. Gośćmi wieczoru będą: Michael Frei (Szwajcaria), Renata Gąsiorowska (Polska), Mike Hollingsworth (USA) i Chintis Lundgren (Estonia).

Równie ciekawie zapowiada się samo otwarcie festiwalu pod wiele obiecującym tytułem Kosmiczne animacje z piosenkami Davida Bowie na żywo. To projekt audiowizualny upamiętniający zeszłoroczną, 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, który łączy animacje tworzone na żywo przez Paulinę Ziółkowską (autorkę tegorocznej czołówki festiwalu) z kultowymi piosenkami Davida Bowie na żywo. Wspólny mianownik: przestrzeń kosmiczna i podróże międzyplanetarne. Inny projekt audiowizualny to Wyraj - kakofoNIKT z animacjami reżysera i animatora Tomka Siwińskiego na żywo.

W programie zaplanowano również - tym razem wyłącznie online - spotkania z reżyserami, animatorami, producentami i dystrybutorami, master classy, szkolenia i prezentacje. Jak co roku, mimo przeciwności, program pęka w szwach i oferuje pełen przegląd tego, co w świecie animacji piszczy, a proponowane tytuły to najwyższa światowa liga. Nie zapominajmy w końcu, że Animator jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów...

Anna Solak

  • 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
  • 3-9.10
  • kino Muza / CK Zamek / Scena na Piętrze oraz online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020