Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Żydowskie dziedzictwo w sieci

Wystartował nowy portal o kulturze i historii wielkopolskich Żydów: www.chaim-zycie.pl.

. - grafika artykułu
Screen z portalu www.chaim-zycie.pl

Strona internetowa, której pomysłodawcą jest Andrzej Niziołek - autor książek o artystach i poznańskich Żydach, przewodnik po żydowskim Poznaniu, kiedyś dziennikarz - uzyskał finansowe wsparcie z programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Kultura w sieci". "Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów: dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce; materiały na temat kultury i historii Żydów wielkopolskich - jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu oraz informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach" - tłumaczy ideę nowego portalu Niziołek.

Mimo że strona wystartowała niedawno - publikuje już całkiem sporo materiałów dotyczących historii żydowskich społeczności w różnych stronach Wielkopolski, relacjonuje wydarzenia upamiętniające ich obecność, pisze o koncertach, spektaklach, wystawach, publikacjach wokół żydowskiej tematyki (przybliża twórczość m.in. Jerzego Piotrowicza, Joanny Roszak, Leny Piękniewskiej, tria Targanescu, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Teatru Ba-Q i in).

Rozbudową portalu zajmie się Fundacja Tu Żyli Żydzi założona w 2020 roku w Poznaniu przez Andrzeja Niziołka i Hanę Lasman - córkę Noaha Lasmana, jednego z nielicznych poznańskich Żydów, którzy przeżyli Holocaust (zmarł w 2018 r.), a którego Wspomnienia z trzech światów ukazały się w 2019 r. nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. "Chaim/Życie to projekt interdyscyplinarny, z założenia otwarty i nie zakończony" - zaznacza jego twórca i zaprasza historyków, działaczy, edukatorów, animatorów i dziennikarzy do współpracy i prezentacji na Chaim/Życie swoich dokonań oraz upowszechniania za pomocą portalu informacji o dziedzictwie żydowskim swoich miejscowości i okolic.

sk