Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Wspólne czytanie "Jeżycjady"®

Już 4 kwietnia każdy, kto odwiedzi Wojewódzką Bibliotekę Publiczną przeniesie się w czasie i przestrzeni wprost do słynnej kamiennicy na ul. Roosevelta. Wspólne czytanie Jeżycjady® rozpocznie się o godz. 10, a zaproszony jest każdy czytelnik i czytelniczka Małgorzaty Musierowicz.

. - grafika artykułu
fot. WBPiCAK

VI Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady® to coroczna inicjatywa organizowana przez wydawnictwo Akapit-Press. Każda szkoła, biblioteka czy inna instytucja kultury może przeprowadzić czytanie Jeżycjady® w wybranej przez siebie formie, pod warunkiem, że zrobi to między 8 marca a 7 maja. W Poznaniu, na cykl wydarzeń w ramach Czytania Jeżycjady® zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna - zlokalizowana, nomen omen, w samym sercu Jeżyc.

Gośćmi specjalnymi poznańskiego Czytania Jeżycjady będą aktorzy Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego, którzy przeczytają wybrane fragmenty ze słynnego cyklu książek. Biblioteka zaprosiła do współpracy Edytę Łukaszewską, związaną z Teatrem Nowym już 20 lat. Łukaszewska jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jej aktualne role to m.in.: Lucyna Beer z dramatu Matka Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Pani Jusia ze spektaklu Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk. Towarzyszyć nam będzie również Jan Romanowski. Skończył on studia na Wydziale Aktorskim na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Aktor jest związany z Teatrem Nowym od 2018 roku. Aktualnie można go oglądać jako Pana Tadeusza w spektaklu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Księdza Toulone w Czerwonych nosach Petera Barnesa czy jako Żegotę w Dziadach Adama Mickiewicza.

Poza aktorami, na wydarzenie została zaproszona, w charakterze publiczności, młodzież gimnazjalna. Będzie miała okazję przyjrzeć się przygotowanej prezentacji o życiu Małgorzaty Musierowicz, jej twórczości, a także o ciekawostkach związanych z serią Jeżycjada®.

Tego dnia odbędzie się także premiera questu Jeżyckimi śladami Małgorzaty Musierowicz. Jego celem będzie nie tylko zaprezentowanie jeżyckich ciekawostek, ale także całego dziedzictwa regionu. Quest będzie można przemierzać na 2 sposoby: z ulotką papierową, którą będzie można wydrukować ze strony Region Wielkopolska oraz z bezpłatną aplikacją mobilną dostępną dla systemu Android i iOS do pobrania ze strony questy.org.pl. Do udziału w zabawie Biblioteka zaprasza zarówno małych jak i dużych, a tego dnia, na pierwszych, którzy rozwiążą wszystkie zagadki i dotrą do skrzyni z pieczęcią, czekają atrakcyjne nagrody. Quest przygotowała Aleksandra Warczyńska, wieloletnia pracowniczka WBPiCAK, autorka wielu questów po Poznaniu i Wielkopolsce. Gra mobilna, która powstała na podstawie questu została przygotowana przez Krzysztofa Szustka, związanego ze stroną Questy-Wyprawy Odkrywców.

Wymienione zadania są realizowane w ramach projektu Jeżyce - literacki fyrtel Poznania.

oprac. red.