Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Przez pasjonatów dla pasjonatów

Już w piątek rozpocznie się II edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Do Poznania przyjedzie 35 chórów, w tym 6 zwycięzców najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Polsce. To właśnie oni powalczą o najwyższy laur na "konkursie konkursów" - najważniejszym wydarzeniu muzyki chóralnej w kraju. W czasie trzech dni czekać nas będą także liczne koncerty, wykłady i warsztaty.

. - grafika artykułu
Zespół Wokalny RONDO, fot. Sławek Przerwa

- To okazja do wspaniałych spotkań, wymiany doświadczeń. [...] Patrząc z perspektywy jak pięknie się ta impreza rozwija, można powiedzieć, że to jest takie prawdziwe spotkanie ludzi miłujących śpiew w Poznaniu. W naszym mieście, które chórami stoi. Oby stało nadal - mówiła podczas konferencji prasowej prof. Halina Lorkowska, rektor poznańskiej Akademii Muzycznej. - Ważne jest to, że Grand Prix ma swojego patrona. Jest nim prof. Stefan Stuligrosz. To Wielkopolanin XX wieku, honorowy obywatel miasta Poznania i wieloletni rektor poznańskiej uczelni. Dla nas jest to niezwykle ważne, że postać znakomitego muzyka, artysty, który rozsławiał Poznań poprzez swój chór, staje się teraz patronem imprezy, w czasie której młodzi ludzie przyjeżdżają do Poznania, poznają historię tego miasta, historię chórów i uczelni. To jest kolejna wartość tego spotkania młodych ludzi w czasie drugiej odsłony Grand Prix Polskiej Chóralistyki - dodała.

Znaczenie Poznania jako najważniejszego polskiego miasta w środowisku chóralnym podkreślał  Marek Gandecki - pomysłodawca i dyrektor wydarzenia: - Hasło, które w ubiegłym roku zaistniało w przestrzeni środowiska chóralnego - "Poznań stolicą polskiej chóralistyki" - przez niektórych odebrane zostało jakby było nieco na wyrost, bo czy mamy prawo używać takiego hasła? Jestem absolutnie przekonany, że mamy prawo z racji chociażby tradycji chórów chłopięco-męskich. Mamy aż trzy takie chóry w Poznaniu. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce.

Marek Gandecki wysłuchał uczestników najważniejszych polskich konkursów, których laureaci przyjadą do naszego miasta. - Przyjechać do Poznania i rywalizować z najlepszymi chórami, które w danym roku konkursowym wygrały sześć najbardziej prestiżowych konkursów, to jest marzenie każdego dyrygenta - podkreślał.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, chociaż odbędzie się dopiero drugi raz, już wpisało się w środowisku jako "konkurs konkursów". Krzysztof Panek - dyrektor organizacyjny przedsięwzięcia zaznaczył, że nie udałoby się zorganizować takiego wydarzenia, gdyby nie pracujący nad nim zespół. - Dla mnie najważniejsze jest to, iż idea tego konkursu wiązała się z tym, że wszystko to, co robimy, będzie organizowane przez pasjonatów dla pasjonatów.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 29 listopada. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Auli Nova. Wystąpi wówczas Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej "ProForma" pod dyrekcją Marcina Wawruka. Sobota będzie najintensywniejszym programowo dniem. Odbędzie się wówczas aż dziewięć koncertów w różnych częściach miasta, w tym także koncert jubileuszowy z okazji 80-lecia Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" pod dyrekcją Macieja Wielocha. W niedzielę, poza przesłuchaniami konkursowych, czeka nas również koncert laureatów. Prócz tegorocznych zwycięzców usłyszymy Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, który zwyciężył w pierwszej edycji wydarzenia.

Aleksandra Kujawiak

  • Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza
  • 29.11-1.12
  • bezpłatne wejściówki do zdobycia przez portal bilety24.pl
  • więcej informacji: grand.prix.stuligrosz.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019