Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Poznański raper nominowany do Paszportu Polityki

Piernikowski - raper, autor tekstów i kompozytor, poznańska część duetu Syny został nominowany do Paszportu Polityki w kategorii "Muzyka popularna".

. - grafika artykułu
fot. ⓒ Polityka/Leszek Zych

Duet Syny powstał w 2014 roku. Ich debiutancki album "Orient" wydany przez niezależną wytwórnię Latarnia bardzo szybko stał się pozycją kultową. Pisano o niej, że jest "płytą niejednoznaczną, pełną strzępów zdań i słów, skojarzeń, błędów językowych i klisz tworzących złożone obrazy. Ta płyta to esencja wyciśnięta z tego, co w rapie najciekawsze - płyta brudna, szczera i spontaniczna".

Piernikowskiego poznańska publiczność powinna pamiętać również z zespołu Napszykłat (później NP), laureata konkursu dla młodych kapel w Jarocinie 2007, który także pozostawił po sobie kilka bardzo udanych płyt, takich jak "Plenum", "Dzieci winy", "Kultur shock".

"Wyrósł z hip-hopu, ale jest zjawiskiem na naszej scenie muzycznej zupełnie osobnym, a niektórzy powiedzieliby - osobliwym" - czytamy w "Polityce". "Ma też na koncie muzykę pisaną do spektakli teatralnych, m.in. Króla Edypa i Termopil polskich w reż. Jana Klaty. Krytyka muzyczna zwraca na niego uwagę od lat, nominacja do Paszportu Polityki wydawała się kwestią czasu. Przełomem okazała się tu płyta "The Best of moje getto". Powstała jasna w przekazie opowieść z oblężonego miasta, którego mieszkańcy powierzyli swój los fałszywemu bogowi. Na tym albumie Piernikowski zaskoczył choćby szerokim gronem gości - od rapera Hadesa, przez Kachę Kowalczyk, po Monikę Brodkę. Świadczy to o tym, że owa osobliwość działań Piernikowskiego spotyka się z coraz szerszym zrozumieniem, bez względu na podziały środowiskowe i gatunkowe".

Laureatów poznamy 14 stycznia 2020 r. podczas uroczystości w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

sk