Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Poznański Chór Chłopięcy nagrodzony!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało Poznański Chór Chłopięcy nagrodą okolicznościową z okazji 75-lecia działalności. W uznaniu dorobku artystycznego i organizacyjnego poznański chór - na wniosek Urzędu Miasta Poznania - otrzymał nagrodę w wysokości 15 tys. złotych.

. - grafika artykułu
fot. Poznański Chór Chłopięcy/ Facebook

Poznański Chór Chłopięcy to jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów chłopięcych na świecie. Historia chóru sięga 1945 roku, kiedy to Jerzy Kurczewski powołał do życia zespół chóralny i zapoczątkował wyjątkową tradycję Poznania, który do dzisiaj nazywany jest polską stolicą muzyki chóralnej. Od tego czasu Poznański Chór Chłopięcy stał się profesjonalnym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję artystyczną od tradycyjnego repertuaru do muzyki we współczesnych aranżacjach.

W 2003 roku chór stał się miejską instytucją kultury. Od tego czasu kieruje nim Jacek Sykulski, dyrygent i kompozytor, który dzięki swoim wyjątkowym metodom pracy doprowadził do kolejnych przeobrażeń zespołu mających wpływ na jego rozwój. Na przestrzeni prawie 20 lat działalności w nowej formie Poznański Chór Chłopięcy stał się zespołem, który jest zapraszany na najbardziej znaczące międzynarodowe chóralne wydarzenia muzyczne o najwyższej randze oraz festiwale muzyki chóralnej na całym świecie (jako gość specjalny. Jednocześnie, będąc instytucją kulturalną, był organizatorem międzynarodowych wydarzeń muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych oraz Międzynarodowy Konkurs Wokalny Muzyki Dawnej), określanych jako jedne z najważniejszych w Europie Środkowej.

W ciągu ostatnich lat Poznański Chór Chłopięcy zrealizował ogromną liczbę projektów kulturalnych, wśród których najważniejsze to m.in. udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Turcji (2014) i USA (2016) czy XIV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej (2019), koncerty w Boliwii, Francji, Czechach, Niemczech czy na Tajwanie. Prócz tego udział solistów Poznańskiego Chóru Chłopięcego
w spektaklach poznańskiego Teatru Wielkiego (m.in. Tosca, Carmen, Jaś i Małgosia),  Teatr Nowego (Ambona Ludu) czy Teatru Muzycznego (Nine) czy nagrania płytowe, np. Mesjasz, G.F. Haendel - nagranie płyty z udziałem orkiestry Arte Dei Suonatori (2015) lub Oratorium 966, J. Sykulski - płyta nagrana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski z udziałem Filharmonii Poznańskiej (2015 - nagranie, 2016 - wydanie płyty).

Przyznanie nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dla Poznańskiego Chóru Chłopięcego jednym z najważniejszych elementów obchodów jubileuszu 75-lecia istnienia zespołu. Obchody te zaplanowane zostały jako cykl koncertów. Pierwszy z nich odbył się już w listopadzie 2019 r. Był poprzedzony uroczystą mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów w Poznaniu, po której chór wraz z solistą Adamem Kutnym (wychowankiem Jacka Sykulskiego, obecnie solistą Staatsoper Unter Den Linden w Berlinie) oraz orkiestrą kameralną wykonał mistyczne Requiem Gabriela Faure. Wspominano założyciela chóru, Jerzego Kurczewskiego, oraz wszystkich jego zmarłych wychowanków.

Drugim elementem obchodów miał być koncert poświęcony w całości osobie Jerzego Kurczewskiego pt. Jerzy Kurczewski - twórca. Chór miał zaprosić swoich słuchaczy do Auli Nova 29 marca 2020 roku i wykonać utwory swojego założyciela
i mistrza. Koncert nie odbył się ze względu na sytuację w kraju i na świecie związaną z pandemią COVID-19. Trzeci człon jubileuszu, Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość, został zaplanowany na 20 czerwca 2020 roku w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miał stać się artystycznym i duchowym podsumowaniem 75-letniej działalności chóru, a także opowiedzieć publiczności o najwspanialszych momentach z przeszłości.

Gdy pandemia pokrzyżowała zespołowi plany zrodziła się idea Chóru w czasach zarazy. Jacek Sykulski - dyrygent i dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego - do projektu zaprosił wielu związanych z Poznaniem artystów, którzy na co dzień uczestniczą w szeroko pojętym życiu chóralnym. Zgodzili się oni spotkać w jednej z najpiękniejszych poznańskich świątyń - Farze - by wspólnie zaśpiewać jego The peace meditation (Medytację o pokoju). Z zarejestrowanego w Farze materiału powstał teledysk, którego premiera miała miejsce na facebookowym fanpage'u Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz Miasta Poznania. Teledysk obejrzało ponad 125 tys. użytkowników. Druga odsłona tego projektu - Powstań wietrze północy - także odbiła się szerokim echem nie tylko w środowisku chóralnym.

oprac. red.