Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Naoczny świadek Operacji Samum

Podobno Jednostka Wojskowa GROM została nazwana przez Sławomira Petelickiego na cześć generała.

Gromosław Czempiński - człowiek o wielu twarzach, fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
Gromosław Czempiński - człowiek o wielu twarzach, fot. mat. organizatorów

Czy to prawda, będzie można się przekonać podczas spotkania z Gromosławem Czempińskim - 7 listopada w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Jeżeli jedna z najbardziej popularnych teorii nawiązujących do powstania nazwy GROM jest prawdziwa, to wizyta zapowiada się niezwykle ciekawie.

Gromosław Czempiński - człowiek o wielu twarzach. Wojskowy, urzędnik, biznesman. Wielki człowiek czy kolejna legenda, której blask gaśnie wraz z kolejnymi oskarżeniami o malwersacje finansowe i łapówkarstwo? O swoim życiu prywatnym mówi w mediach niewiele. Może do rozmowy nakłonią go przyszli dziennikarze z WSNHiD?

Czempiński był w latach 1993- 1996 szefem Urzędu Ochrony Państwa. Zatrudniony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracował w Chicago i Genewie. Operacja Samum przeprowadzona w Iraku w 1990 r., w której jeszcze jako podpułkownik wziął udział, stała się dla reżysera Władysława Pasikowskiego inspiracją do nakręcenia filmu o tym samym tytule. Była to najsłynniejsza akcja, w której wziął udział generał.

Warto pamiętać o przyjaźni i współpracy pomiędzy Czempińskiem a wymienionym wcześniej Sławomirem Petelickim, który w czerwcu tego roku został znaleziony martwy z raną postrzałową głowy. Spotkanie z Gromosławem Czempińskim to nie tylko spotkanie z ciekawym człowiekiem, ale również z historią i polityką, a także sporą dozą plotek i opowieści, które oplatają jego osobę już od kilku lat. Generał ma tylu samo przeciwników, co zwolenników. Aby opowiedzieć się po jednej ze stron lub przyjąć stanowisko neutralne, należy uważnie mu się przyjrzeć i nie bać się zadawać odważnych pytań.

Katarzyna Zarówna

  • spotkanie z Gromosławem Czempińskim
  • Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (ul. Kutrzeby 10), sala 340
  • 7.11, g. 11.30
  • wstęp wolny