Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Muzeum Narodowe. Do dzieła!

Muzeum Narodowe w Poznaniu przedstawiło nowe hasło promocyjne, logo i identyfikację wizualną oraz to, co najważniejsze - plany programowe na ten rok. Oferta wystawiennicza będzie urozmaicona: zaplanowano dwie wystawy malarstwa, po jednej wystawie rzeźby, plakatu, fotografii oraz konferencję naukową. - Wszystkie wydarzenia są już potwierdzone i mamy zagwarantowane ich finansowanie - powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor instytucji. Nowym hasłem promocyjnym Muzeum jest: "Do dzieła!".

Nowy logotyp Muzeum Narodowego w Poznaniu - grafika artykułu
Nowy logotyp Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. materiały prasowe

Największym wydarzeniem artystycznym zaplanowanym na ten rok będzie wystawa Polska. Siła obrazu. Jej otwarcie odbędzie się 14 marca, potrwa do połowy maja. Jest to polska odsłona wystawy prezentowanej na przełomie 2019 i 2020 roku w Musee Louvre-Lens we Francji. Wystawa ma pokazać proces kształtowania się polskiej tożsamości narodowej wokół twórczości artystycznej, przede wszystkim malarskiej. W XIX wieku to sztuki piękne przejęły duchowe przywództwo narodu po wielkich poetach doby romantyzmu. Na wystawie zostaną pokazane obrazy Matejki (m.in. Reytan), Malczewskiego, Grottgera, Chełmońskiego, Gierymskich, Ruszczyca, Wyczółkowskiego, Weissa, Wyspiańskiego i innych. Pokazywane będą także dzieła mniej znane z zasobów magazynowych Muzeum Narodowego w Warszawie.

Od 20 czerwca do 29 września w Muzeum Narodowym będzie prezentowana wystawa Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi. Jest przygotowywana we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, który od niedawna nosi imię poznańskiej artystki. Zostanie na niej pokazanych 200 dzieł ze wszystkich okresów twórczości Małgorzaty Abakanowicz. Wśród nich będzie 18 jej najbardziej rozpoznawalnych prac - tak zwanych "abakanów".

Z kolei od 24 października do końca stycznia 2022 muzeum pokaże wystawę poświeconą fotografowi-amatorowi Sallemu Jaffe, który żył i tworzył w Poznaniu w latach 1845-1920. - Jest to postać prawie nieznana w Poznaniu, nawet w środowisku artystycznym. Tworzył fotografie artystyczne i naukowe, dokumentował zabytki, utrwalał widoki, zajmował się też organizacją wystaw i był fundatorem nagród oraz wynalazcą - mówi Maria Gołąb z Muzeum Narodowego. Z jego dorobku ocalało niewiele, nieliczne fotografie posiada Biblioteka Uniwersytecka UAM. Wystawa ma być także okazją do przedstawienia obrazu życia nie tylko artystycznego, ale także społecznego i prywatnego tego ciekawego artysty.

Pod koniec roku, od 21 listopada do 23 stycznia muzeum pokaże wystawę duńskiego malarza Vilhelma Hammershoi pt. Światło i cisza. To jeden z najważniejszych duńskich artystów przelomu XIX i XX wieku, który w Polsce jest prawie nieznany. Wystawa będzie miała charakter monograficzny. Oprócz portretów, pejzaży i aktów pokazane zostaną akwarele i rysunki, a także fotografie. Na wystawie zobaczymy około 40-50 dzieł tego artysty najwyższej klasy.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego) pokaże wystawę plakatów Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego. Jest zaplanowana na ostatni kwartał roku. Najważniejszym wydarzeniem "pozaartystycznym" tego roku będzie konferencja naukowa Muzeum XXI wieku. W 100-lecie I Zjazdu Muzeów Polskich w Poznaniu. Ma w niej wziąć udział 300 muzealników i muzeologów. Odbędzie się w dniach od 12-14 października.

Muzeum zaprezentowało dzisiaj także swoje nowe logo, identyfikację wizualną i hasło. - Jesteśmy muzeum narodowym, więc nasze logo jest biało-czerwone. Są w nim ukryte przeplatające się litery "M" i "N" oraz mniej widoczne "P". Inspiracją do tego projektu jest bryła starego gmachu Muzeum. W dolnej części logo uważny obserwator dostrzeże także zarys otwartych drzwi, co jest nawiązaniem do naszych najważniejszych wartości: otwartości i budowania relacji - mówi dyrektor Tomasz Łęcki. - Wdrożenie systemu nowej identyfikacji wizualnej obejmuje wszystkie nasze dziewięć oddziałów - dodaje.

Tomasz Łęcki poinformował też, że dzięki nawiązaniu współpracy z Grupą MTP, bilety do wszystkich oddziałów będzie można kupować przez aplikację internetową, co zagwarantuje wejście o określonej godzinie, bez czekania w kolejce. Bilety będą dostępne na platformie ToBilet należącej do Grupy MTP. - To solidna i wiarygodna bileteria, a do tego poznańska. Bilety można kupować od dziś i bardzo do tego zachęcamy - powiedział. Z kolei Tomasz Kobierski, prezes zarządu grupy MTP zaznaczył, że Targi nie będą dla Muzeum tylko "kasą biletową", a aktywnym partnerem, który będzie promował wydarzenia artystyczne w tej instytucji za pomocą nośników reklamowych, którymi dysponuje, a jest to m.in. kilkaset wiat przystankowych rozmieszczonych w całym mieście.

Dyrektor Tomasz Łęcki zdradził też portalowi Kulturapoznan.pl, że finalizowane jest porozumienie partnerskie z gminą Mosina, dzięki któremu będzie można dojechać autobusami komunikacji publicznej z Poznania do Muzeum Pałacowego w Rogalinie. W ramach porozumienia ZTM przedłuży jedną z linii autobusowych przebiegających przez Wiórek i Czapury. Obecnie nie ma możliwości dojazdu do Rogalina komunikacją publiczną.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021