Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Lato na Kontenerach i Szelągu

Komu tęskno za sielskim, plażowym nastrojem, ten powinien zainteresować się wydarzeniami dziejącymi się na przestrzeni KontenerART oraz Ogrodu Szeląg! Obie inicjatywy, dzięki wsparciu miasta Poznań, rozszerzają swoją ofertę na letnie miesiące.

. - grafika artykułu
fot. materiały promocyjne

Plany KontenerART obejmują prawie każdy dzień tygodnia. Co wtorek o godzinie 19:00 będzie odbywać się trening salsy prowadzony przez doświadczonych instruktorów. Nauka obejmie tańce solowe oraz podstawowe kroki salsy kubańskiej. W każdą środę, przestrzenie Kontenerów wypełnią się muzyką plenerową. Cykl Demostacja obejmie występy młodych artystów wyłonionych przez Jury Kontenerów. Koncerty będą rozpoczynać się o godzinie 20:00, warto jednak być na miejscu wcześniej, by zająć miejsce (maksymalna liczba gości na widowni to 150 osób). Odbędą się dzięki wsparciu finansowemu w ramach projektu Aktywator - kultura dla przestrzeni, przestrzeń dla kultury.

Każdy czwartek, do końca sierpnia, będzie poświęcony Jam session. Muzyka tworzona we współpracy z publicznością to już tradycja Kontener Art, której nie mogło zabraknąć i teraz. Jak piszą gospodarze: "chcemy, by każdy z czwartkowych Jamów był trochę inny, z pomocą zaproszonych postaci ze świata muzyki, będziemy starali zagłębić się w różnych nurtach i stylach muzycznych". Zaproszeni są artyści, chcący włączyć się w tworzoną na żywo muzykę oraz publiczność. Tych pierwszcych zespół Kontenerów zapewnia, że na miejscu nie zabraknie wzmacniaczy, perkusji oraz mikrofonów z niezbędnym nagłośnieniem i mikserem. Start koncertów od godziny 19:00.

Podczas lata na Kontenerach nie może także zabraknąć akcentu związanego ze sztuką! Pracownia Cargo również zaprasza na kultowe już wernisaże, które gościły do tej pory artystów z całej Polski i świata. Spotkania będą dotyczyć filmu, fotografii, rysunku, oraz innych form artystycznych. "W ramach pracowni zostaną zorganizowane wystawy, zarówno w przestrzeni publicznej jak i w zamkniętych pomieszczeniach, w ramach których uwzględnione zostaną projekty wizualne tworzone przez artystów. Oprócz wystaw prowadzone będą tutaj dyskusje w okół ważnych tematów współczesnego świata, tożsamości kulturowej. Będzie też okazją do zastanowienia się nad procesami integracji społecznej oraz przyjrzeniu się mechanizmom zagrażającym wykluczeniem tych osób, które, nie będąc Polakami, tworzą kulturę w Poznaniu" - piszą organizatorzy. Terminy wernisaży poznamy już wkrótce.

Ogród Szeląg zaprasza z kolei na cykl kameralnych koncertów pod hasłem Solo na Szelągu. Ich tematy będą dostosowane do charakteru ogrodu, dominować będą wokale i instrumenty akustyczne. "Nad wyborem artystów i organizacją wydarzenia będą czuwać profesjonalni muzycy i producenci muzyczni. Przypomnijmy sobie jaką radość niesie ze sobą uczestnictwo w kameralnych koncertach w otoczeniu przyrody, dalej od miejskiego zgiełku, na pięknych nadwarciańskich terenach poznańskiego Szeląga" - dodają organizatorzy. Koncerty odbędą się dzięki projektowi Kulturalny Ogród Szeląg finansowanemu ze środków Miasta Poznania.

oprac. iz