Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! (Aktualizacja)

Zapraszamy na wycieczki po wystawach, projekcje filmowe czy koncerty, w których weźmiecie udział bez wychodzenia z domu. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach w poznańskiej kulturze!

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!
#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Agencja autorska "Opowieści"

Agencja zaprasza na "Opowieści w czasach zarazy". Od poniedziałku do piątku na profilu FB Agencji odbywały się spotkania z pisarzami i pisarkami, a także osobami działającymi prężnie na rodzimym rynku książki. Po wszystkie szczegóły dotyczące spotkań zapraszamy na fanpage Agencji.

Ale kino!

Centrum Sztuki Dziecka oraz Festiwal Ale Kino! zapraszają wszystkich głodnych dobrego kina, a zwłaszcza dzieci, na cykliczne kino online.

Filmy są starannie wyselekcjonowane - obejmują zarówno puliczność w wieku 5-6 lat, jak i nastolatków. Po każdym seansie będą możliwe do pobrania materiały edukacyjne związane z emitowanym filmem.

 • LIVE: 7 i 11 lipca (godz. 17:00) - Mali Rabusie. Dla widzów 8+
 • LIVE: 21 i 25 lipca (godz. 17:00) - Wielki Niedźwiedź. Dla widzów 6+
 • LIVE: 4 i 8 sierpnia (godz. 17:00) - Lola na ziarnku grochu. Dla widzów 10+
 • LIVE: 18 i 22 sieprnia (godz. 17:00) - Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn. Dla widzów 9+

Opisy wszystkich filmów są dostępne na oficjalnej stronie wydarzenia.

Animator

Animator zaprasza do wspólnej zabawy pod hasłem #homeANIMATORchallenge. Na stronie facebookowej przedstawiciele festiwalu prezentują darmową aplikację do stworzenia własnej animacji i zachęcają do dzielenia się własną, szaloną twórczościa. Patronką wydarzenia jest Elizabeth Hobbs - animatorka, reżyserka, wykładowczyni animacji na Anglia Ruskin University i University of The Arts w Londynie.

Barak Kultury 

Poznańska fundacja organizuje wirtualne biuro podróży oraz kino.

 • LIVE: czwartek, 9 lipca (godz. 20:00) - Barak Travel #3. Kuba on-line - Joanna Maleszyńska, profesor z Instytutu Filologii Polskiej na UAM, opowie o swojej niezapomnianej podróży na Kubę. Szczegóły na stronie wydarzenia.

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtube i w serwisie Spotify. Wśród nich m.in. 4 odcink nagrań z serii Kanon lektur nieczytanych ("Lalka", "Wesele", "Chłopi", "Potop", "Dziady", "Pan Tadeusz", "Cierpienia młodego Wertera", "Ludzie bezdomni", "Nad Niemnem", "Granica").

Na kanałach biblioteki na YouTube i w serwisie Spotify pojawiają się także nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej - Edgara Allana Poe, Agathy Christie czy Joanny Chmielewskiej.

W ramach cyklu BRACZytanki biblioteka zadba również o najmłodszych czytelników. Na YT instytucji ukazują się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają dzieciom bajki.

 • LIVE: sobota, 25 lipca (godz. 13:00) - Lato w Muzeum Henryka Sienkiewicza. Warsztaty dla dzieci "W to mi graj! - Usłyszmy Sienkiewicza" - spotkanie online wokół egzotycznych instrumentów, które Sienkiewicz napotkał na swojej drodze, a które nieraz wybrzmiewały w jegon twórczości. Jak brzmią djembe, bałąbajka, tam-tam, kij deszczowy? Więcej szczegółów już wkrótce na stronie organizatora.
 • LIVE: środa 29 lipca (godz. 16:00) - Tajemnice Iłły. Spotkanie online - wykład na stronie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny. Szczegóły na stronie wydarzenia.

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

CTK TRAKT przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem online w czterech obszarach tematycznych - interpretacji dziedzictwa, #dziedzictwadlaklimatu, akademii online i rodzinnym. Wszystko to dziać się będzie za pośrednictwem kanałów na Facebooku: Bramy Poznania, Traktu Królewsko-Cesarskiego, Fest Fyrtla, Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci oraz na Instagramie. Szczegóły tutaj!

Wśród atrakcji znalazły się ciekawe propozycje dla najmłodszych. Poznański Szlak Legend dla Dzieci to oprócz książki "Koziołki, rury i czarcie ogony", folderu z zadaniami do rozwiązania podczas wizyty na szlaku (wszystko dostępne online na stronie www.szlaklegend.pl) także biblioteka audio, w której znajdują się nagrania 10 legend w formie bajarskich opowieści.

Dodatkowo co drugi dzień na profilach FB Bramy Poznania oraz Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci publikowane będą nagrania związanych z historią miasta oraz rodzinne zadania-wyzwania (plastyczne, kreatywne, kulinarne, DIY) do zrealizowania w domu po odsłuchaniu legendy.

CYRYL / Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są dziesiątki tysięcy fotografii, setki pocztówek i dawnych planów Poznania gromadzone w poznańskich bibliotekach, muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury oraz w zbiorach Międzynarodowych Targów Poznańskich, PTPN, poznańskiego oddziału PAN, szkół i uczelni oraz archiwach prywatnych. Można tu też prześledzić historię poznańskich zabytków i instytucji, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne, filmy i prezentacje przedmiotów przestrzennych. 

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec "56 czy Marzec "68.

Dom Bretanii

W dniach 17-21 sierpnia odbędą się warsztaty flażoletowe - wyjątkowo w formie online. Są otwarte także dla muzyków grających na innych instrumentach folkowych. Zapisać można się za pośrednictwem strony organizatora.

Estrada Poznańska

Estrada przygotowała kulturalną ofertę audio. W jej ramach powstała platforma z podcastami. Znajdują się na niej nagrania z 7 obszarów tematycznych: Kina, Serialu, Kobiecego punktu widzenia, Rozbudzania kreatywności u dzieci, Gier, Muzyki oraz Wspomnień z naszej działalności. 

Podcasty są dostępne w serwisach Spotify, Youtube, Apple Podcasts, Podigee oraz Soundcloud. Posłuchaj podcastów Estrady.

Estrada na swojej stronie internetowej udostępnia również ilustrowaną książeczkę, przygotowaną na potrzeby cyklu Dzieciaki na Piętrze, pt. "Zwierzyniec", a także publikację dot. zeszłorocznej edycji projektu Kulturalny Stary Rynek.

Fara Poznańska

W przepięknych, barokowych wnętrzach Fary znów zabrzmią dźwięki organów w przepięknych, tematycznych aranżacjach. W tym roku wszystkie koncerty będzie można podziwiać także online. 

 • LIVE: czwartek, 9 lipca (godz. 20:30) - Łukasz Kołakowski, Zacznijmy od Bacha.
 • LIVE: czwartek, 16 lipca (godz. 20:30) - Adam Tański, Przygoda z improwizacją.
 • LIVE: czwartek, 30 lipca (godz. 20:30) - Marek Stefański, Z wielkiego świata.
 • LIVE: czwartek, 6 sierpnia (godz. 20:30) - Jakub Kapała, Oblicza romantyzmu.
 • LIVE: czwartek, 20 sierpnia (godz. 20:30) - Jan Mroczek, Sztuka transkrypcji

Filharmonia Poznańska

Zamknięta filharmonia nie oznacza, że musimy rezygnować z kontaktu z muzyką klasyczną. W piątki o godz. 19:00 muzycy zapraszają na koncerty online. Występy są dostępne na stronie internetowej tylko w godzinach transmisji. 

Warto również odwiedzić fanpejdż filharmonii na Facebooku. Pojawiają się tam rekomendacje dzieł oraz utworów (i ich wykonań dostępnych w sieci), które były zaplanowane w programie. Ponadto na melomanów czekają wypowiedzi i osobiste refleksje dyrygentów czy solistów, którzy opowiadają o swoich ulubionych dziełach i kompozytorach.

Fotoplastykon Poznański

Kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych wystaw w Fotoplastykonie Poznańskich są do zobaczenia online TUTAJ. Pierwsza wystawa to "Przebłyski wolności". Kolejne będą systematycznie uzupełniane.

Palmiarnia Poznańska

Trochę egzotyki w domu? Codziennie na swoim Facebooku palmiarnia publikuje informacje o ciekawych, inspirujących roślinach znajdujących się w ich kolekcji. Zielonych inspiracji można szukać pod postami oznaczonymi #prostozpalmiarni. Ponadto niebawem na stronie palmiarni zostaną także ogłoszone konkursy plastyczne i pisemne dla dzieci.

Pix.house

Pix.house zrobił nie lada prezent wszystkim miłośnikom fotografii. Na stronie internetowej udostępnił online darmowe wersje trzech swoich książek - "Kruche medium. Rozmowy o fotografii", "Fotograf poeta. Katastrofa humanistów" i "Kruche medium. Rozmowy o fotografii 2".

"Pies o dwóch ogonach" to tytuł wystawy, po której 23 marca oprowadził sam artysta - Michał Adamski. Wydarzenie wciąż można zobaczyć - link do oprowadzania. Tematem prac Adamskiego są współczesne Węgry. Fotografując je skupił się na relacjach między rządem a społeczeństwem, stojącym pomiędzy rzeczywistością a propagandową wizją silnego państwa. 

Pix.house zapraszama również na bezpłatne konsultacje online projektów z obszarów fotografii dokumentalnej i reporterskiej. Za nami pierwsze fotospotkanie. Jak wyglądało? Link do pierwszego odcinka. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Szczegóły - link tutaj.

RAW Project

RAW Project zaprasza na Off_on_line Festiwal - dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury  w ramach programu "Kultura w sieci". Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na oficjalnej stronie festiwalu.

 • LIVE: środa 1 lipca - Granie po knajpach. Rozmowa z producentem/mecenasem Benkiem Ejgerdem,
 • LIVE: czwartek 2 lipca - Muzyka w teatrze. Rozmowa z kompozytorem Arturem Sosen Klimaszewskim.
 • LIVE: piątek 3 lipca - Koncert. Brodacze live act.
 • LIVE: sobota 4 lipca - Szkłem i dymem pisane. Spektakl Teatru Fuzja.
 • LIVE: środa 8 lipca - Jak promować wydarzenia. Rozmowa ze specjalistą PR Patrycjuszem Tomaszewskim.
 • LIVE: czwartek 9 lipca - Dostępność teatru dla osób niepełnosprawnych. Rozmowa z Prezes Jolantą Uchman z Laboratorium Marzeń.
 • LIVE: piątek 10 lipca - Koncert. Kowalonek.
 • LIVE: sobota 11 lipca - Rodzina. Spektakl Circus Ferus.
 • LIVE: środa 15 lipca - Muzyka od kuchni. Rozmowa z Anną Prętką.
 • LIVE: czwartek 16 lipca - Lalka też człowiek. Rozmowa z Mariolą Ryl-Krystianowską.
 • LIVE: piątek 17 lipca - Koncert. Part of the kitchen.
 • LIVE: sobota 18 lipca - Za-polska. Spektakl Teatru Animacji.
 • LIVE: środa 22 lipca - Jak prowadzić managment muzyków. Rozmowa z managerem Bartkiem Borowiczem.
 • LIVE: czwartek 23 lipca - Scenariusz pisany na scenie. Rozmowa z aktorką Ewą Kaczmarek.
 • LIVE: piątek 24 lipca - Koncert. Swiernalis.
 • LIVE: sobota 25 lipca - Zryw. Spektakl Republiki Usta Usta.
 • LIVE: wtorek 28 lipca - Jak pisać teksty muzyczne. Rozmowa z wokalistą/ songwriterem Jakubem Woźniakiem.
 • LIVE: środa 29 lipca - O trudach reżysera. Rozmowa z reżyserem Tomaszem Rozmiańcem.
 • LIVE: piątek 31 lipca - Koncert. Pograjki.
 • LIVE: sobota 1 sierpnia - Pani Koch. Spektakl Teatru Fuzja.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Poznań

Dwa razy w tygodniu - w niedzielę i w czwartek, zawsze o godz. 20:00 SARP zaprasza do wspólnego oglądania dokumentów o architekturze i designie. Linki do filmów udostępnimy zostanie w dniu wydarzenia na facebooku stowarzyszenia.

Studio Aktorskie STA

Facebookowa premiera wyprodukowanego m.in. ze wsparciem Miasta Poznań filmu "Speed Love" miała miejsce w niedzielę, 22 marca. W komedii w reż. Rafała Jerzaka i Marka Domagały zagrali aktorzy poznańskich teatrów dramatycznych, studenci STA oraz gościnnie zaproszone gwiazdy z Janem Peszkiem na czele - link nadal jest dostępny tutaj!

Teatr Animacji 

Moc atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych przygotował Teatr Animacji. "Baśń o trzech konikach" to inspirowana motywami ludowymi bajka, przypominająca, że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci. Fani wycinanek także znajdą coś dla siebie tutaj i tutaj. Garść inspiracji do tworzenia własnych wycinanek - link. Teatr udostępni także pakiet edukacyjny, który przybliży dzieciom tradycję ludową.

Od 28 kwietnia na mediach społecznościowych Teatru będą regularnie pojawiać się kolejne odcinki audiobooka Kajtuś Czarodziej, czytanego przez aktorów i gospodarzy Teatru. Zachęcamy do śledzenia profilu TA.

Teatr Fuzja

"Wesoły Ryjek powraca", "Żubr Pompik" i "Pan Kuleczka" - aktorzy Teatru Fuzja zapraszają na cykl "Poczytajki", czyli dobranocki w czasie kwarantanny. Do posłuchania (i oglądania) na kanale Youtube.

Teatr Wielki - Opera Poznań

 • LIVE: piątek, 10 lipca (godz. 18:00) - Rigoletto. Spektakl online - spetkakl Giuseppe Verdiego będzie dostępny do oglądania w ramach akcji #OperaOtwieraArchiwum. Sam autor mawiał o "Rigoletto", że "jestem rad z siebie i sądzę, że nigdy nie napiszę nic lepszego". Wszystkie szczegóły na stronie wydarzenia.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

"Zostań w domu i oglądaj naszą kolekcję" - pod takim hasłem muzeum prezentuje na swojej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych eksponaty z wystaw stałych wraz z ich opisem. Od poniedziałku do piątku każdy z oddziałów przedstawia jeden wybrany zabytek.

Już teraz można oglądać przygotowane przez pracowników Muzeum Uzbrojenia filmy Prezentują one różne typy broni używanej na frontach II wojny światowej.
Wirtualne oprowadzanie po modernizowanym Forcie VII? Nic trudnego. Muzealnicy na swojej stronie pokazują, jak niedostępna do tej pory, prawa część fortu odzyskuje oryginalne oblicze. Pokazywane się najciekawsze elementy i detale, które udało się odkryć i odnowić. Zobacz: prace przy Forcie VII.

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej) mogą wziąć udziału w konkursie plastycznym. Co trzeba zrobić? Zobacz: szczegóły dot. konkursu plastycznego.

Wydawnictwo Miejskie Posnania

W każdym tygodniu wydawnictwo udostępni wybrany artykuł z Kroniki Miasta Poznania.

Na pierwszy ogień idzie tekst Marcina Kanoniczaka Problemy eksploatacyjne poznańskich budynków z wielkiej płyty, który ukazał się w wersji ze zdjęciami w KMP 4/2018 "Blokowiska". Artykuły do poczytania TUTAJ.

"Kącik inspiracji" to kolejny pomysł na urozmaicenie czasu w domu. Tym razem przygotowaliśmy dla najmłodszych pomysły na kreatywne zabawy w domu opracowane na podstawie naszych książeczek. Rozpoczynamy od "Legendy o założeniu Poznania" i całej masy kolorowanek. Materiały do pobrania i poczytania można znaleźć TUTAJ.

Wydawnictwo Poznańskie

Literackie herbaty z autorami wydającymi pod szyldem Wydawnictwa Poznańskiego - to propozycja na spędzenie kilku wieczorów każdego tygodnia. Streamingi ze spotkań będą dostepne do obejrzenia na mediach społecznościowych wydawnictwa.

Więcej infromacji na stronie wydarzenia.

Zaraz, Zaraz

Grupa poznańskich, niezależnych artystów postanowiła stworzyć serię krótkich filmów ilustrujących mniejsze i większe problemy czyhające na nich w trakcie epidemii.

Ich twóczość znajdziecie na Facebooku, oraz na YouTube.

Jeśli chcesz zgłosić inicjatywę spełniajacą kryteria #kulturanawynos, zapraszamy do wysyłania wiadomości mailowych pod adres izabela.zagdan@wm.poznan.pl.

JZ/MK/IZ