Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! (Aktualizacja)

Zapraszamy na wycieczki po wystawach, projekcje filmowe czy koncerty, w których weźmiecie udział bez wychodzenia z domu. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach w poznańskiej kulturze!

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!
#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Akademia Muzyczna

 • LIVE: czwartek, 3, 10, 17 i 24 września (godz. 12:00) - "Współczesna miniatura kompozytorska w czasach pandemii" - koncert będzie do obejrzenia na stronie akademii.

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtube i w serwisie Spotify. Wśród nich m.in. 4 odcinki nagrań z serii Kanon lektur nieczytanych ("Lalka", "Wesele", "Chłopi", "Potop", "Dziady", "Pan Tadeusz", "Cierpienia młodego Wertera", "Ludzie bezdomni", "Nad Niemnem", "Granica").

W ramach cyklu BRACZytanki biblioteka zadba również o najmłodszych czytelników. Na YT instytucji ukazują się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają dzieciom bajki.

Biblioteka proponuje także cykl spotkań online, adresowanych zarówno do starszych jak i do młodszych odbiorców.

Spotkania na profilu FB Biblioteki Raczyńskich.

 • LIVE: wtorek, 1 września (godz. 16:30) - Biblioteka dla Seniora - biblioteka zaprasza wszystkich seniorów na specjalny cykl wydarzeń online, związanych z muzyką i poezją. Spotkania będą odbywać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca.
 • LIVE: czwartek, 3 września (godz. 18:00) - Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem z cyklu "Mól w sieci".

Spotkania na profilu FB Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza.

 • LIVE: sobota, 12 września (godz. 13:00) - Sienkiewicz modny czy niemodny? - warsztaty dla dzieci.
  LIVE: sobota, 26 września (godz. 20:00) - Zagłoba jako żyw! - spektakl na podstawie jednoaktówki asz.teatr.

Spotkania na profilu FB Muzeum Józefa I. Kraszewskiego.

 • LIVE: czwartek, 10 września (godz. 18:00) - Spotkania Kraszewskiego z Sienkiewiczem. Rzym za "Nerona" i "Quo Vadis" - spotkanie z prof. Wiesławem Ratajczakiem.
 • LIVE: czwartek, 17 września (godz. 18:00) - Polesia czar - opowieść o krainie bagien - spotkanie z Katarzyną Węglicką.
 • LIVE: czwartek, 24 września (godz. 18:00) - Dziecię Starego Miasta... i inne obrazki z natury - spotkanie z prof. Wiesławem Ratajczakiem.

Spotkania na profilu FB Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny.

 • LIVE: sobota, 26 września (godz. 16:00) - Poetka i Marszałek, czyli o "Ścieżce obok drogi" Kazimiery Iłłakowiczówny - spotkanie.

CYRYL / Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są dziesiątki tysięcy fotografii, setki pocztówek i dawnych planów Poznania gromadzone w poznańskich bibliotekach, muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury oraz w zbiorach Międzynarodowych Targów Poznańskich, PTPN, poznańskiego oddziału PAN, szkół i uczelni oraz archiwach prywatnych. Można tu też prześledzić historię poznańskich zabytków i instytucji, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne, filmy i prezentacje przedmiotów przestrzennych. 

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec "56 czy Marzec "68.

Dom Bretanii

Estrada Poznańska

Estrada przygotowała kulturalną ofertę audio. W jej ramach powstała platforma z podcastami. Znajdują się na niej nagrania z 7 obszarów tematycznych: Kina, Serialu, Kobiecego punktu widzenia, Rozbudzania kreatywności u dzieci, Gier, Muzyki oraz Wspomnień z naszej działalności. 

Podcasty są dostępne w serwisach Spotify, Youtube, Apple Podcasts, Podigee oraz Soundcloud. Posłuchaj podcastów Estrady.

Estrada na swojej stronie internetowej udostępnia również ilustrowaną książeczkę, przygotowaną na potrzeby cyklu Dzieciaki na Piętrze, pt. "Zwierzyniec", a także publikację dot. zeszłorocznej edycji projektu Kulturalny Stary Rynek.

Fotoplastykon Poznański

Kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych wystaw w Fotoplastykonie Poznańskich są do zobaczenia online TUTAJ. Pierwsza wystawa to "Przebłyski wolności". Kolejne będą systematycznie uzupełniane.

Teatr Tańca

Gospodarze teatru zapraszają na cykl "Archiwum ruchu w 3 częściach", czyli transmisje 3 dokumentów, w których artyści zdradzają techniczne kulisy takich spektakli jak "Trucizna", "Fabula Rasa" oraz "No more tears".

 • niedziela, 30 sierpnia (godz. 20:00) - "Trucizna".
 • niedziela, 13 września  (godz. 20:00) - "Fabula Rasa"
 • niedziela, 11 października (godz. 20:00) - "No more tears"

Wszystkie filmy będą do obejrzenia na oficjalnym profilu FB Polskiego Teatru Tańca.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

"Zostań w domu i oglądaj naszą kolekcję" - pod takim hasłem muzeum prezentuje na swojej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych eksponaty z wystaw stałych wraz z ich opisem. Od poniedziałku do piątku każdy z oddziałów przedstawia jeden wybrany zabytek.

Już teraz można oglądać przygotowane przez pracowników Muzeum Uzbrojenia filmy Prezentują one różne typy broni używanej na frontach II wojny światowej.
Wirtualne oprowadzanie po modernizowanym Forcie VII? Nic trudnego. Muzealnicy na swojej stronie pokazują, jak niedostępna do tej pory, prawa część fortu odzyskuje oryginalne oblicze. Pokazywane się najciekawsze elementy i detale, które udało się odkryć i odnowić. Zobacz: prace przy Forcie VII.

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej) mogą wziąć udziału w konkursie plastycznym. Co trzeba zrobić? Zobacz: szczegóły dot. konkursu plastycznego.

Wydawnictwo Miejskie Posnania

W każdym tygodniu wydawnictwo udostępni wybrany artykuł z Kroniki Miasta Poznania.

Na pierwszy ogień idzie tekst Marcina Kanoniczaka Problemy eksploatacyjne poznańskich budynków z wielkiej płyty, który ukazał się w wersji ze zdjęciami w KMP 4/2018 "Blokowiska". Artykuły do poczytania TUTAJ.

"Kącik inspiracji" to kolejny pomysł na urozmaicenie czasu w domu. Tym razem przygotowaliśmy dla najmłodszych pomysły na kreatywne zabawy w domu opracowane na podstawie naszych książeczek. Rozpoczynamy od "Legendy o założeniu Poznania" i całej masy kolorowanek. Materiały do pobrania i poczytania można znaleźć TUTAJ.

Zaraz, Zaraz

Grupa poznańskich, niezależnych artystów postanowiła stworzyć serię krótkich filmów ilustrujących mniejsze i większe problemy czyhające na nich w trakcie epidemii.

Ich twóczość znajdziecie na Facebooku, oraz na YouTube.

Jeśli chcesz zgłosić inicjatywę spełniajacą kryteria #kulturanawynos, zapraszamy do wysyłania wiadomości mailowych pod adres izabela.zagdan@wm.poznan.pl.

JZ/MK/IZ