Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Krzesło czy tron?

Motywem przewodnim wystawy Siedzisko. Krzesło. Tron jest... po prostu krzesło. W dodatku krzesło na plakacie. O jego bogatej symbolice i ukrytym znaczeniu jeszcze  do 2.08 możecie przekonać się na wystawie w Muzeum Sztuk Użytkowych.

. - grafika artykułu
"Hamlet. William Shakespeare", 1985 - plakat spektaklu w Teatrze Ochota w Warszawie, fot. Andrzej Pągowski

Krzesło, jako mebel, było obecne w życiu człowieka od wieków i pojawiało się jako forma siedziska w każdej kulturze i na każdym kontynencie, obrastając jednocześnie w bogatą i wieloznaczną symbolikę.

Krzesło może oznaczać władzę, pozycję, prestiż, potęgę i słabość, komfort i wygodę, ale też ból i cierpienie, a nawet śmierć. Jest zatem pewnego rodzaju metaforą; czasu, miejsca, ale przede wszystkim jest symbolem człowieka, humanizmu. To sprawiło, że - obok podstawowej funkcji mebla użytkowego - zaistniało w sztuce także jako ważny element działań twórczych. Jego symbolika inspirowała artystów z obszaru wielu dziedzin twórczych, m.in. plakatu.

Dla projektantów motyw krzesła okazał się na tyle nośny i pociągający, że wykorzystywali je często do wizualizacji podejmowanych przez siebie tematów. Tego właśnie dotyczy wystawa czasowa w Muzeum Sztuk Użytkowych, na której obejrzymy ponad 50 najbardziej interesujących przykładów tego typu rozwiązań z obszaru plakatu polskiego i obcego.

oprac. red.

  • Siedzisko. Krzesło. Tron. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego - wystawa czasowa
  • Muzeum Sztuk Użytkowych
  • czynna do 2.08
  • wstęp w cenie biletu do muzeum : 10-15 zł