Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Koncerty nad Rusałką dla słabosłyszących

Gospodarze Sceny nad Rusałką są pierwszymi w Polsce organizatorami koncertów, którzy podjęli współpracę z Polską Fundacją Osób Słabosłyszących. Od kilku dni w koncertach nad Rusałką, a także w seansach filmowych i innych atrakcjach mogą brać udział także osoby słabosłyszące i czerpać z tego pełne doświadczenie akustyczne.

. - grafika artykułu
Letnie Granie nad Rusałką, fot. materiały prasowe

Wszystko dzięki specjalnej pętli indukcyjnej, która została zainstalowana na stałe przy scenie. Jak dokładnie działa taka pętla? - Jest to system wspomagający słyszenie, dzięki któremu osoby korzystające z aparatów słuchowych oraz implantów słuchowych mogą odbierać czysty, wyraźny dźwięk i nie potrzebują do tego żadnych dodatkowych urządzeń. Wystarczy, że wejdą na obszar, który jest otoczony przewodem pętli indukcyjnej i przełączą swój aparat słuchowy lub procesor mowy implantu słuchowego w tryb współpracy z pętlą indukcyjną - czyli włączą tzw. tryb cewki indukcyjnej. W różnych aparatach robi się to w różny sposób - w starszych modelach jest to zwykle specjalny przełącznik znajdujący się na obudowie aparatu, właściwa pozycja oznaczona jest przeważnie literą T" ewentualnie "MT". W nowszych aparatach, sterowanych za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie należy wybrać odpowiedni program przełączający w tryb cewki indukcyjnej - wyjaśniają pomysłodawcy.

Aby aparat słuchowy mógł współpracować z pętlą indukcyjną jego cewka indukcyjna musi być aktywna i prawidłowo skonfigurowana! Aktywacja cewki i jej konfiguracja to zadanie protetyka słuchu, przed udaniem się na koncert warto więc upewnić się, czy cewka indukcyjna w naszym aparacie słuchowym jest aktywna, a kupując aparat słuchowy koniecznie domagajmy się od sprzedawcy, aby aktywował i skonfigurował cewkę indukcyjną, bowiem jest coraz więcej miejsc, m.in. w różnych instytucjach publicznych, w których są i działają pętle indukcyjne.

To oznacza, że wydarzenia nad Rusałką są od teraz otwarte dla jeszcze szerszej publiczności. A jest w czym wybierać, bo aż do końca sierpnia w każdy czwartek odbędzie się koncert z cyklu Letnie Granie nad Rusałką. Szczegółowy repertuar koncertowy przygotował dla nas Marcin Małecki i jest dostępny pod tym linkiem.

oprac. red.