Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Instytucje kultury w Poznaniu czasowo zawiesiły działalność, ale nie zwalniają obrotów. Wiele z nich przygotowało bogatą ofertę wydarzeń, w których można wziąć udział bez wychodzenia z domu. Wirtualne wycieczki po wystawach, projekcje filmowe online czy podcasty, to tylko niektóre z nich. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach www, który będziemy na bieżąco aktualizować.  

. - grafika artykułu
#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowała podcasty. Są publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale BR na Youtubie i w serwisie Spotify  (nazwa profilu to Biblioteka Raczyńskich). Wśród nich m.in. nagrania z serii Kanon lektur nieczytanych. Na YT instytucji ukazują się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają bajki. Kolejny odcinek w poniedziałek, 23 marca.

Centrum Kultury Zamek

Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki po wystawach - "Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni" oraz "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst". Na kanale Youtube dostępne są relacje ze spotkań czy wiersze czytane przez poetów. Rozmowy z autorami można znaleźć także na blogu zamekczyta.pl.

Centrum Praktyk Edukacyjnych na swojej stronie i profilu na Facebooku udostępnia narzędzia do prowadzenia edukacji zdalnej.

Kino Pałacowe przenosi się do sieci. Na swoim profilu udostępnia filmy nagrodzone na festiwalu OFF CINEMA. Na początek: "A Happy Marriage" w reż. Antonio Zagala. 

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

CTK TRAKT przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem. Wszystko to dziać się będzie na Facebooku: Bramy Poznania, Traktu Królewsko-Cesarskiego, Fest Fyrtla, Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci. Szczegóły: https://bramapoznania.pl/spotkajmy-sie-online.

Centrum Sztuki Dziecka

Najlepsze filmy dla dzieci w jednym miejscu? Codzienne rekomendacje można znaleźć na fanpejdżu Centrum Sztuki Dziecka na Facebooku.

CYRYL

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań sprzed lat. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum dostępne są dziesiątki tysięcy fotografii.

Estrada Poznańska

Estrada na swojej stronie internetowej udostępnia pięknie ilustrowaną książeczkę, przygotowaną na potrzeby cyklu Dzieciaki na Piętrze, pt. "Zwierzyniec", a także publikację dot. zeszłorocznej edycji projektu Kulturalny Stary Rynek.

Filharmonia Poznańska

W piątki o godz. 19:00 muzycy FP zapraszają na koncerty online. Najbliższy odbędzie się 27 marca. Występy są dostępne na stronie internetowej tylko w godzinach transmisji. Warto również odwiedzić fanpejdż filharmonii na Facebooku.

Galeria Miejska Arsenał

W środę, 25 marca odbędzie się internetowe oprowadzanie po wystawie pt. "Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości". Początek transmisji godz. 13:00. Szczegóły na stronie wydarzenia

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Na profilach w mediach społecznościowych są udostępniane kolekcje znajdujące się w zasobach MNP i oddziałów, w tym Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Pałacu w Rogalinie, Zamku w Gołuchowie oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Na Facebooku MNP prezentowane są codziennie po dwa obiekty: dzieło na dzień dobry i dzieło na dobranoc.

Muzeum Archeologiczne 

Pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.qrtag.archeologiczne można pobrać aplikację, dzięki której możemy oglądać ekspozycje i poczytać o eksponatach. Na stronach www.muzarp.poznan.pl oraz www.rezerwat.muzarp.poznan.pl publikowane będą prezentacje z opisami wystaw stałych i wystaw czasowych.

Pawilon

O dobrą muzykę zadba Pawilon. W sobotę, 28 marca o godz. 21:00 kolejna odsłona cyklu live-setów transmitowanych na żywo na Facebooku. Aktualności na http://pawilon.org.

Palmiarnia Poznańska

Codziennie na swoim Facebooku palmiarnia publikuje informacje o roślinach znajdujących się w kolekcji. Inspiracji można szukać pod postami oznaczonymi #prostozpalmiarni.

Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

Poznańskie Archiwum Historii Mówionej zgromadziło już blisko 300 wywiadów ze świadkami historii.

Pix.house

Pix.house na stronie internetowej udostępnił online darmowe wersje książek. W poniedziałek, 23 marca o godz. 12:00 oprowadzanie autorskie po wystawie "Pies o dwóch ogonach". Oprowadzanie na Facebooku galerii.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

"UAMówi-11:00" - to hasło cyklu wykładów na żywo, które od piątku, 20 marca ruszyły na facebookowym profilu uczelni. Kolejny w poniedziałek, 23 marca, a potem w środę i piątek, zawsze o godz. 11:00.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Muzeum prezentuje na swojej stronie internetowej i profilach eksponaty z wystaw stałych. Przygotowano też wirtualną wycieczkę po wystawie "Mundur polskich wojsk pancernych 1919-2019". Film można obejrzeć tutaj.

JZ