Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Oddział Muzeum Narodowego

Opis

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu mieści się w centralnej części Starego Rynku, w jednym z dwóch wybudowanych po zniszczeniach wojennych pawilonach.

Powstałe w 1919 r. muzeum, zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowuje swoją kolekcję od 1957 r. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego i obejmuje: broń białą, broń palną, uzbrojenie ochronne, znaki wojskowe, mundury i oporządzenie od X do XXI w. Zdobi ją malarstwo batalistyczne (m.in. fragment panoramy "Bitwa pod piramidami" Wojciecha Kossaka z 1901 r.).  Jednym z najcenniejszych obiektów, darów dla muzeów, jest pochodzący z XVI w. mieczo-rapier z głownią wykutą w Mediolanie. Chlubą kolekcji jest bechter (rodzaj pancerza) z 1580 r., zdobiony na napleczniku herbem miasta Poznania.

Atrakcje dla dzieci

W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na dzieci wraz z rodzicami czekają: Worek rycerza oraz Plecak żołnierza.Są one pełne przeróżnych zadań i zagadek. Aby je rozwiązać dzieci muszą zmienić się w Muzealnych Tropicieli, w czym pomogą przedmioty, które można w nich znaleźć.

Worek rycerza lub Plecak żołnierza można bezpłatnie wypożyczyć w szatni Muzeum.     

Godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne, wt-śr. 10:00-16:00, czw. 10:00-18:00, pt. 10:00-20:00, sb.-nd. 10:00-17:00.

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Ceny biletów

normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, dzieci (7-16 lat) 1 zł. We wtorek wstęp bezpłatny. Z Poznańską Kartą Turystyczną wstep bezpłatny

Wystawa stała

Broń i uzbrojenie ochronne polskie i obce od XI do XVIII wieku, pamiątki i zabytki z powstań narodowych (ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Wielkopolskiego 1918-1919)

Wróć do listy