Kultura Poznań.pl

Kultura

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych - Zamek Przemysła

Opis

1.01 nieczynne, 6.01 czynne w g. 10.30-17

Wydarzenia:

◥ 5.01, g. 12 spotkanie Żegnając Klein Flottbek na
wystawie Wędrując przez Klein Flottbek, bilety: 12 zł
◥ 11.01, g. 13 spotkanie Motywy zwierzęce w plakacie
japońskim, w cyklu Graphic concept, bilety: 3 zł
◥ 17.01, g. 18 spotkanie Szczęście, w cyklu Medytacje
w muzeum, przyczynkiem do medytacji będzie sygnet
mieszczański, bilety: 3 zł
◥ 18.01, g. 13 spotkanie Chodzież i Ćmielów - król
i królowa porcelany, w cyklu Ikony designu, bilety: 3 zł
◥ 24.01, g. 18 spotkanie Kręte ścieżki herbaty, w cyklu
Na drodze herbaty, bilety: 3 zł
◥ 30.01, g. 11 spotkanie Zwierzaki cudaki, w ramach
akcji Ferie w muzeum, zapisy: tel. 61 856 81 36,
bilety: 8 zł

Muzeum Sztuk Uzytkowych jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43-metrowej, wieży zamkowej wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.

W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła, na powierzchni prawie 1500 m², prezentowana jest nowa stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej - jedyne takie miejsce w Polsce. W 18 przestrzeniach na 4 kondygnacjach zaprezentowano ok. 2.000 muzealiów - przedmiotów,  pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach. Kolekcję wyeksponowano w sposób, który ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych okresów. W pokazie przyjęto narrację chronologiczno - problemową. W każdej epoce wyznaczono wątki powiązane z  panującymi w tym czasie ideami, trendami, klimatem i  smakiem oraz osiągnięciami artystycznymi, a  prezentowane muzealia z różnych dziedzin sztuki użytkowej wybrano pod kątem ich  związku z człowiekiem - w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej, na różnych etapach jego życia. Wystawa  muzealna staje się opowieścią o samym człowieku.

Zobacz: Wieża widokowa

A.2019

Atrakcje dla dzieci

Muzeum chce być nie tylko miejscem spotkania współczesnego człowieka z człowiekiem dawnych epok, ale też miejscem budowania relacji i platformą wymiany doświadczeń między ludźmi żyjącymi tu i teraz. W różnych miejscach wystawy zaproponowano działania interaktywne. Dla realizacji spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych wyznaczono wygodne i funkcjonalne przestrzenie.

Godziny otwarcia

 • Pn nieczynne
  Wt- Czw 10.00 - 16.30
  Pt 10.30 - 20.00
  Sb - Nd 10.30 - 17.00

Ceny biletów

 • 12 zł - normalny
 • 8 zł - ulgowy
 • 1 zł - uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
 • wstęp bezpłatny - wtorek

Wystawa stała

Wystawa o królu Przemyśle II oraz znaku Orła Białego. Zwiedzający mogą też poznać historię zamku poznańskiego od XIII w. do 1945 r., a także koleje powojennych koncepcji odtworzenia dawnego zamku królewskiego. W dalszej części ekspozycji zobaczymy przedmioty, pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach. Po zwiedzeniu ekspozycji można wejść na zamkową wieżę z tarasem widokowym.

Wystawa czasowa

◥ Wędrując przez Klein Flottbek otwarcie: 17.11, g. 12, czynna do 5.01.2020

Kustosz/Kierownik

Magdalena Weber-Faulhaber

Wróć do listy