Kultura Poznań.pl

Kultura

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Oddział Biblioteki Raczyńskich

Opis

Działania online:

◥ 22.08, g. 13 Lato z Muzeum Sienkiewicza, warsztaty online dla dzieci W to mi graj! - usłyszmy Sienkiewicza - dostępne na profilu FB muzeum.

◥ 29.08, g. 13 oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona pierwsza - Pan Wołodyjowski. Pocztówka pod pseudonimem - mała karta, wielka sztuka i Henryk Sienkiewicz - wydarzenie na profilu FB muzeum

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zostało otwarte 10 czerwca 1978 r. i jest najmłodszym muzeum w Polsce poświęconym pisarzowi.

Historia powstania Muzeum Literackiego jest niezwykła, ponieważ Sienkiewicz nie miał oczywistych związków z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski był zaledwie kilka razy, a w kamienicy przy Starym Rynku 84 nie gościł nigdy! Los złączył pisarza z Poznaniem przez osobę Ignacego Mosia, intrygującego człowieka, który większość życia poświęcił kolekcjonowaniu pamiątek związanych z Noblistą, jego twórczością i rodziną. Ignacy Moś przekazał swoje bogate zbiory poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, a władze miasta na siedzibę Muzeum przeznaczyły wyjątkową XVI-wieczną kamienicę przy Starym Rynku. Jej właścicielami byli niegdyś wybitni mieszkańcy Poznania, tacy jak Jan Baptysta Quadro - budowniczy renesansowego Ratusza i Cyryl Ratajski - prezydent miasta. Muzeum jest przystosowane dla niepełnosprawnych (winda, profesjonalne stanowiska komputerowe, multimedia)

A.2020

Atrakcje dla dzieci

25.07, g. 13 Lato z Muzeum Sienkiewicza, warsztaty online dla dzieci W to mi graj! - usłyszmy Sienkiewicza dostępne na profilu Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza na Facebooku.

Godziny otwarcia

wt - pią  9:00 - 17:00
sob 9:00 - 16:00
pon, niedz i święta nieczynne

Ceny biletów

normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, sobota wstęp wolny.

Wystawa czasowa

◥ Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona pierwsza - Pan Wołodyjowski

Wróć do listy