Kultura Poznań.pl

Kultura

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Brama Poznania ICHOT

Opis

Wydarzenia:

 ◥ 11.09, g. 11 LepiMY - międzypokoleniowe warsztaty ceramiczne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zapisy: edukacja@pcd.poznan.pl

◥ Fałszerze i agenci. Wielki pościg - gra dla rodzin Dostępna na ekspozycji Bramy Poznania od wtorku do piątku w g. 10-16; soboty i niedziele w g. 10-17.

Działania online:

◥ 2, 16, 30.09 Brama Poznania do usłyszenia! Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowało podcast o dziejach Poznania i jego mieszkańców. Wszystkie odcinki można znaleźć na stronie www.bramapoznania.pl. W sierpniu ukażą się dwa nowe odcinki.

◥ 9, 23.09, g. 16 Ostrów pod lupą Nowa seria filmów dostępna na kanale YouTube Bramy Poznania! Filmy publikowane są co dwa tygodnie. Szczegóły na www.bramapoznania.pl/ostrow-pod-lupa.

Brama Poznania ICHOT jest wyjątkową w skali kraju instytucją kultury, której celem działania jest szeroko pojęta promocja dziedzictwa kulturowego na przykładzie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Brama Poznania, będąc centrum interpretacji dziedzictwa, wprowadza - w sposób dosłowny i zarazem symboliczny - w historyczną przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego.

Zlokalizowana w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy, zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów: modernistyczny budynek główny i zrewitalizowaną Śluzę Katedralną (pozostałość umocnień na Ostrowie zachowaną z czasów pruskiego panowania), które łączy przerzucona nad rzeką kładka. Budynek główny przecina charakterystyczna szczelina, która kieruje wzrok zwiedzającego na najstarszą w Polsce katedrę.

Realizacja przedsięwzięcia Bramy Poznania ICHOT to pomysł na zaprezentowanie niedocenionego dotąd i niedostatecznie znanego dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego w taki sposób, aby instytucja i jej otoczenie spełniały oczekiwania współczesnych turystów. Historia Ostrowa Tumskiego w Poznaniu istotna jest bowiem nie tylko, z oczywistych względów, dla miasta, ale w sposób szczególny dla całego kraju - to tutaj wznosił się największy gród księcia Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, i miejsce to związane jest z początkiem polskiej państwowości. Turystyczna aktywizacja wyspy i jej otoczenia jest ponadto jednym z pierwszych działań zmierzających do przekształcenia tego obszaru w tzw. ekomuzeum.

Brama Poznania posiada bardzo bogatą ofertę edukacyjną dla rodzin i dzieci, seniorek i seniorów, dla szkół i przedszkoli, dla osób niepełnosprawnych (z niepełnosprawnością intelektualną, dysfunkcją słuchu i wzroku), dla nauczycieli.

Godziny otwarcia

Wtorek - piątek: 10.00 - 18.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o 17.00)

Sobota - niedziela: 10.00 - 19.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o 18.00)

Poniedziałek - nieczynne

Ceny biletów

Ostatnie wejście za połowę ceny, codziennie! (wt-pt zwiedzanie o godz. 17.00, a sob-niedz od godz. 18.00 - 50% taniej)

Ceny biletów

Aktualne ceny biletów

Zobacz : Wspólny bilet na Ostrów Tumski

A.2021

Wróć do listy