Wenecka majówka nad Wartą! Warsztaty, koncert i pokazy na Chwaliszewie

17.05.2026
15:00
Park Stare Koryto Warty
Wstęp wolny

Czy wiesz, że serce Poznania tętniło niegdyś rytmem płynącej wody? Przed laty Chwaliszewo było wyspą otoczoną ramionami Warty, a gęsta zabudowa wyrastająca wprost z rzeki, liczne mostki i malownicze nabrzeża sprawiły, że dzielnicę tę dumnie nazywano "Poznańską Wenecją".

Choć koryta rzeki zostały zasypane, pamięć o wodnej historii tego miejsca jest wciąż żywa. Tegoroczna majówka to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim powrót do korzeni. Wybraliśmy wenecki sztafaż, aby w symboliczny sposób przywołać ducha dawnego Chwaliszewa i przypomnieć o jego wyjątkowej genezie.

Zapraszamy 17 maja od 15.00 na Stare Koryto Warty

W programie tegorocznego święta:
- Wenecki Karnawał: Warsztaty Tworzenia Masek - Zapraszamy do wspólnego tworzenia bogato zdobionych masek. To bezpośrednie nawiązanie do naszych "weneckich" tradycji - niech Chwaliszewo znów wypełni się tajemniczością i kolorytem!
- Magia i Ruch: Pokazy Taneczne oraz Cyrkowe - Dynamiczne występy artystów nawiązują do tradycji wędrownych trup, które niegdyś bawiły mieszkańców nadbrzeżnych dzielnic.
- Klasyka nad Wartą: Koncert Operowo-Operetkowy - Eleganckie arie przypomną o prestiżu dawnego portowego miasta i wprowadzą w klimat wielkich europejskich kurortów.

Zabierzcie ze sobą piknikowy koc, własne ulubione przebrania i maski... (nie muszą być weneckie)
Na miejscu czekać będą też elementy kostiumów i prawdziwe weneckie maski do przymierzania i robienia zdjęć. Część dodatków zrobimy na warsztatach!

PROGRAM
- 15:00 -17:30 warsztaty i animacja
- 15:15 pokaz akrobatyczny Abstract show
- 15:30 pokaz taneczny Szkoły Baletowej
- 15:45 pokaz taneczny Zespołu Młynareczki
- 16:00 pokaz taneczny NUW dance
- 16:15 pokaz cyrkowy Abstract show
- 17:00 koncert operowo-operetkowy (Anita Urban i Seweryn Wieczorek)

UWAGA - JEŚLI CHCESZ DOŁĄCZYĆ DO WYDARZENIA JAKO PARTNER - ZAPREZENTOWAĆ SWOJE PRODUKTY LUB DZIAŁALNOŚĆ LOKALNĄ, ZAPRASZAMY DO KONTAKTU - stoiska dla naszych partnerów bezpłatnie! (e-mail do zgłoszeń: fundacja.kreaktywator@wp.pl)

Wydarzenie jest inicjatywą lokalną w ramach działań FYRTLA GARBARY - tworzą go partnerzy tej koalicji:
- WSKZiU nr 2 w Poznaniu
- Rada Osiedla Stare Miasto
- Fundacja KREAKTYWATOR,
- Stowarzyszenie Zrozumieć i Pomóc oraz Zielone Centrum
- CIL STARtownia STARomiejska
- Stowarzyszenie Pozytywnia
- Fundacja Młyn Wsparcia
- Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu,
- Zespół Szkół Odzieżowych
- Klub Seniora Niezły Młyn
- Wolontariat SP 82
- Kawalerowie Orderu Uśmiechu
- Zaułek Rzemiosła
- Muzeum Pyry

Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Poznań #poznanwspiera