Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Obrazek promuje wydarzenie z cyklu rozmównica, dotyczące metafizycznej strony tańca. Na zdjęciu, z przodu po lewej stronie znajduje się jeden tancerz, natomiast kolejny tancerz i dwie tancerki stoją w tle. Wszyscy mają podniesione ręce, a tancerz z przodu dodatkowo patrzy się w niebo, sprawiając wrażenie, jakby krzyczał. Wszyscy skąpani są w zielonym świetle.

Metafizyka tańca - spotkanie z cyklu Rozmównica

2021-10-23 ( sobota )
17:00
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, 61-818 Poznań

Kategoria: Inne Oświata

Polski Teatr Tańca w Poznaniui serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Rozmównica".

Od czasów prehistorycznych taniec jako sztuka silnie oddziałująca na stan wykonawcę i odbiorcę. Bywa drogą do intensywnych przeżyć mistycznych. Trans, autohipnoza, ekstaza - stany psychofizyczne uzyskiwane przez wyczerpujący taniec, wirowanie, zataczanie kręgów - traktowane są jako wyzwolenie z codziennych doświadczeń ciała i umysłu, a jednocześnie sposób na spotkanie ze światem bóstw i przodków. Szamani na całym świecie stosują taniec w tym kontekście - na Syberii, w Tybecie, w Mongolii, w Chinach, na  Malajach, w obu Amerykach i Australii. Transy opętańcze, połączone z uosabianiem duchów, rozsławił powszechny na Haiti kult voodoo i brazylijskie candomblé. 

We wczesnym chrześcijaństwie młody Kościół przejawiał tendencje do wykluczania reliktów pogańskich. Od IV wieku próbował usunąć wszystkie przejawy tańca ze swej liturgii. Jak to się dzieje, że niektóre religie włączają ekstazę taneczną jako element nabożeństw, a inne wyklinają taniec jako grzeszny i nieczysty? Jaki jest stosunek tych religii do ciała? Jakie taneczne elementy "najchętniej" przenikają do rytuału? Jak pomagają w oddawaniu religijnej czci? Kiedy są częścią kosmogonii, instrumentem samodoskonalenia, wyrazem wiary, formą modlitwy? Jak taniec oddaje duchowe przeżycie poza religią? 

W spotkaniu wezmą udział prof. Zbigniew Mikołejko - filozof religii, historyk religii, eseista i pedagog, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, a także kulturoznawczyni Zuzanna Kann - Skorupska. Spotkanie poprowadzą Anna Koczorowska i Robert Chodyła.

Wstęp wolny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę organizatora wydarzenia.

Zobacz www.ptt-poznan.pl/pl/node/1165