Kultura w Poznaniu

Kalendarium

bloomberki

Od fanaberii dla bogatych po roboczego konia. Kultura rowerowa w Poznaniu na przełomie XIX/XX wieku

2018-05-27 ( niedziela )
14:30-15:30
park Szelągowski, Poznań

Niesamowita gratka dla wszystkich rowerzystów i miłośników historii. Pasjonaci i poznańscy kolekcjonerzy z grupy Stare Rowery Poznań opowiedzą o kulturze rowerowej Poznania z przełomu XIX i XX wieku. Organizatorzy zapraszają na prelekcje połączoną z pokazem wyjątkowych unikatowych rowerów sprzed wieku.

14:30-15:00 "Poznań - Zagłębiem Rowerowym. Historia ruchu rowerowego na przełomie XIX/XX wieku oraz w II RP" - prowadzanie Witold Rybczyński opis: Poznaj historie poznańskich "kołowców", Zobacz jak wyglądały pierwsze poznańskie rowery i jaką opowieść kryje w sobie "Kastor". Podczas prezentacji odkryjesz rowerowy Poznań jakiego jeszcze nie znałeś, dowiesz się co łączy świeczkę z diodą, poznasz rowerowe slogany reklamowe i co najważniejsze odwiedzisz warsztaty i fabryki poznańskich producentów rowerów. Organizatorzy zapraszają na rowerową "przejażdżkę" po Poznaniu przełomu XIX i XX wieku.

15:00-15:30 Od fanaberii dla bogatych po roboczego konia - od zabawy towarzyskiej po codzienny użytek. Kultura rowerowa w Poznaniu na początku XX wieku - prezentacja Wojciech Klinger opis: Wykład przybliży początki kultury rowerowej w cesarstwie niemieckim 1900-1918 oraz jej wpływ na Prowincje Poznańską i województwa zachodnie 2 RP. Prowadzący zaprezentuje tło polityczno-społeczne epoki oraz początki ruchu rowerowego w Poznaniu. Przedstawi budowę pierwszych rowerów. Opowie co było i do czego służyło a co zostało z tego we współczesnych rowerach. Prezanalizuje konstrukcje roweru od 1900 do 1945 oraz ścieranie się wpływów konstrukcji niemieckich/francuskich i angielskich. Prowadzący z grupy Stare Rowery Poznań: Witold Rybczyński poznański miłośnik i znawca historii motoryzacji, kolekcjoner. Od ponad 25 lat zbiera i odrestaurowuje zabytkowe rowery. Interesuje się historią poznańskich producentów rowerów, jego kolekcja liczy około 40 rowerów w tym 14 wyprodukowanych w Poznaniu w latach 1928-1939. Pan Witold gromadzi materiały historyczne związane z lokalną historią rowerów. Przez wiele lat prowadził serwis i sklep rowerowy na Jeżycach, na ulicy Miodowej można go spotkać również i dziś. Wojciech Klinger. Zbieracz złomu z którego dzięki wiedzy i szczęściu udaje się ulepić rower zgodny z epoką jego powstania. Najbardziej czepiający się członek komisji technicznej na corocznym zlocie starych rowerów Retroweriada w Poznaniu. Zbiera głównie rowery niemieckie do 1920 i rowery polskie ze szczególnym akcentem na poznańskie.

Wydarzenie w ramach Pikniku Bloomersów na Szelągu bezpłatne #Poznanwspiera Projekt: Mobilny Dom Kultury na Szelągu

Realizacja: Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak

Projekt jest dofinansowany przez Miasto Poznań.