Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Fotografia naukowca wyciągającego kulę z wody w akwarium.

Wystawa Holmera Feldmanna i Andreasa Grahla GABINET RAMONA HAZE - spotkanie z Holmerem Feldmannem, prowadzenie: Dominika Hoyle

2022-02-28 ( poniedziałek )
19:00
Galeria :SKALA, ul. Święty Marcin 49a, Poznań

Ramon Haze to detektyw i kolekcjoner sztuki, który będzie żył w przyszłości. Na jego zlecenie Holmer Feldmann i Andreas Grahl szukają, pozyskują, konserwują i katalogują artefakty, które odpowiadają wyobrażeniom o najważniejszych dziełach sztuki naszej epoki. W kolekcji Ramona Haze znajdują się obiekty takich artystów jak: Marcel Duchamp, Jeff Koons, Andreas Bader, Ilja Kabakov, Daniel Burren, Charlotte von Schmerder-Kutzschmann, Ruth Tauer, Pier Manzoni, Constantin Brancusi, Josef Scharlamann, Jonald Dudd, Franz Erhard Walther, Constantin Brâncusi, czy całkowicie zapomniany Edward Baranov-Knepp.

 Pierwszy pokaz dzieł zebranych w imieniu fikcyjnego kolekcjonera miał miejsce w piwnicach opuszczonej fabryki, w której Holmer Feldmann i Andreas Grahl mieszkali w trakcie studiów w Lipsku w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W momencie, w którym "Wschód" przestał istnieć również niemal cały jego materialny i kulturowy dorobek trafił w niebyt. Obiekty pozbawione zarówno funkcji jak i sensu symbolicznego stały się rezerwuarem potencjalnej artystyczności i posłużyły parze artystów do rozwijania wielowątkowej, ironizującej opowieści w formie prywatnej kolekcji. Fantastyczna inscenizacja, która pod względami estetycznymi niczym nie ustępuje najcenniejszym kolekcjom instytucjonalnym stanowi jednocześnie przewrotną krytykę.  Arbitralność, dyskursywność czy materialność dzieła sztuki, ale także zużycie, czysta potencjalność lub przygodność stają się istotnymi kategoriami opisu kultury artystycznej w społeczeństwach stojących w obliczu katastrofy. Po dwudziestu latach od pierwszej wystawy, w trakcie których świat pożegnał się z historią i zdawał się pewnie zmierzać w kierunku powszechnego sukcesu, kolekcja i stojąca za nią idea znów się zaktualizowały. Widmo katastrofy powróciło, tym razem katastrofy totalnej. Pesymistyczny klimat naszych czasów, zazębiające się i coraz poważniejsze kryzysy sprawiają, że wizja, której materializację Ramon Haze kryje w swoim gabinecie staje się dziś szczególnie pociągająca. 

Wystawa czynna: Poniedziałek - Piątek 12:00 - 18:00 do 25.02.2022.