Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Tydzień kultury krajów Bałkanów Zachodnich

2019-05-10 ( piątek ) – 2019-05-16 ( czwartek )
Poznań

Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej organizuje w Poznaniu Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, popularyzując ten fascynujący region Europy, którego tradycje, historia, folklor, a także mozaika wyznań, narodów i kultur stanowią inspirujące i nieprzebrane bogactwo. Program tych dni wiąże się z polskim przewodnictwem w Procesie Berlińskim, czyli konsultacjami Unii Europejskiej z sześcioma państwami Bałkanów Zachodnich: Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Kosowem, Macedonią, Serbią, pretendującymi do uczestnictwa w procesie integracji europejskiej. W dniach od 3 do 6 lipca obędzie się w Poznaniu Szczyt Bałkanów Zachodnich, który zgromadzi liderów Unii Europejskiej, przywódców krajów unijnych oraz premierów i prezydentów wszystkich państw Bałkanów Zachodnich.

Zanim jednak Poznań stanie się na krótko polityczną stolicą Bałkanów, w stolicy Wielkopolski będzie można uczestniczyć w interesującym programie Tygodnia Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich:

9 maja, godz. 19:00, Restauracja NIFTY No. 20, ul. Żydowska 20, Poznań
Bałkańscy i Poznańscy Kucharze Razem

10 maja, godz. 19:00, plac Wolności
Koncert zespołu folklorystycznego z Macedonii Mirče Acev, z udziałem 16 tancerzy i pięcioosobowej kapeli.

13 maja, godz. 10.00-13.00, Collegium Maius przy ul. Fredry 10
Panel dyskusyjny pt. Społeczne i kulturowe konteksty integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Udział wezmą wybitni eksperci, reprezentujący wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich. Debata odbędzie się w językach serbskim/ chorwackim/ bośniackim, ale będzie symultanicznie tłumaczona na język polski. 

13 maja, godz. 17:00, Collegium Maius,  ul. Fredry 10, Salon Adama Mickiewicza pod Kopułą
Wykład prof. Ivana Čolovicia - Kultura i populizm. Przypadek Serbii. Wykład wybitnego antropologa serbskiego, którego trzy książki zostały przetłumaczone na język polski (Etno: opowieść o muzyce świata w internecie, 2012; Bałkany - terror kultury, 2007; Polityka symboli, 2001). Wykład nosi tytuł: Kultura i populizm. Przypadek Serbii. Wykład będzie tłumaczony na język polski.

14 maja, godz. 10.00-13.00, Collegium Maius, ul. Fredry 10
Panel dyskusyjny pt. Kraje Bałkanów Zachodnich - przestrzenie porozumienia. Podczas debaty wystąpią wybitni specjaliści problematyki bałkańskiej. Debata odbędzie się w języku angielskim.

14 maja, godz. 17.00, Collegium Maius, ul. Fredry 10
Spotkanie z Janko Vujinovićem - serbskim poetą, pisarzem i dziennikarzem. Pisarz wygłosi wykład pt. Serbska powieść awangardowa o Wielkiej Wojnie. Wykład będzie tłumaczony na język polski.

15 maja, godz. Klub w Starym Kinie, ul. Nowowiejskiego 8
koncert Zespołu Damira Imamovicia Sevdah Takht. Zespół wykonuje tradycyjną, pełną zmysłowości muzykę Bośni, prezentując się na najważniejszych festiwalach muzycznych w Europie.

15 maja, godz. 17:00, Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Spotkanie z Minją Bogavac - serbską pisarką, dramaturgiem i reżyserką, autorką zbiorów poezji i kilku powieści. Spotkanie poprowadzi Magdalena Koch.

16 maja, godz. 17.00, Pałac Działyńskich, ul. Stary Rynek 78/79
Spotkanie w ramach Czwartku Literackiego z wybitnym, serbskim badaczem literatury i poetą Draganem Boszkoviciem. Autor, dotąd znany w Polsce tylko z przekładów jego poezji w kilku czasopismach, będzie uczestniczył w promocji polskojęzycznego wydania wyboru poezji, która nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się pod tytułem Bogurodzica, The Clash i To miasto. W spotkaniu weźmie udział tłumaczka Marta Kasprzak, a poprowadzą je Marcin Jaworski i Bogusław Zieliński.

16 maja, godz. 20.00, Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1
Koncert pięcioosobowego zespołu Asgje sikur dielli (Nothing Like the Sun) z Kosowa. Będzie można posłuchać klasycznego rocka wykonywanego przez kultowy albański zespół. 

21 - 26 maja, kino Muza, ul. Masztalarska 8
Balkan Film Fest - przez sześć kolejnych wieczorów będzie można zapoznać się z filmografią krajów bałkańskich, które będą reprezentowane przez filmy znane (Underground, 1995 Emira Kusturicy) aż po najnowsze produkcje.
Szczegółowy program Balkan Film Fest w załączniku.

Załącznik

Zobacz slavic.amu.edu.pl/tydzien-kultury-krajow-balkanow-zachodnich