Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na przodzie obrazka widać dwie bardzo podobne do siebie kobiety. Jedna z nich trzyma drugą za głowę żeby nie upadła, prawdopodobnie jest to jakiś ruch taneczny. Z tyłu widać perkusistę oraz gitarzystę.

Spektakl Manhattan

2021-11-12 ( piątek )
20:00
Duże Studio Polskiego Teatru Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań

Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed użyciem tego, co wyprodukować potrafi? 

Takie pytanie zadają sobie Daniela Komędera - Miśkiewicz i Dominika Wiak, twórczynie spektaklu "Manhattan", który 12 listopada o godz. 20.00 zaprezentujemy w Dużym Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu, w ramach Polskiej Sieci Tańca. 

Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie bomby Little Boy na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją agresji? Myślenie apokaliptyczne przestaje być szaleństwem, a staje się codziennością. Możemy się zniszczyć albo pokochać.

"Patrzenie na mocny, precyzyjny ruch silnych mięśni daje pewien rodzaj satysfakcji, lecz nie zawsze dostrzegamy ukrytą w nim chęć dominacji i zawładnięcia przez atak. W niektórych scenach performansu twórczynie wykorzystują nawet elementy groteski, w sposób dobitny pokazując, jak daleko sięga nasza tolerancja dla agresji".

Maria Pastwa.

"Manhattan"

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak;

Muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar (W/L DUO)
Projekcja wideo: Natan Berkowicz;
Reżyseria światła: Paweł Murlik; 

Zdjęcia promocyjne: Dominik Więcek;
Projekt plakatu, ulotki: Aleksander Joachimiak;

Gość specjalny: Fryderyk Liber
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Czas trwania: 53 minuty 

Bilety w cenie 50 zł (bilet normalny) i 25 zł (bilet ulgowy) można kupować w serwisie bilety24.pl oraz 45 minut przed spektaklem. 

Zrealizowano w ramach programu "Młodzi na scenę" Teatru ROZBARK oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa przyznanego Dominice Wiak.

Współpraca: Living Space Theatre

Twórczynie: 

Daniela Komędera - Miśkiewicz, Dominika Wiak

aktorki|tancerki|choreografki

Absolwentki PWST na Wydziale Teatru Tańca, stypendystki MKiDN. Ich współpraca rozpoczęła się od udziału w spektaklach "Powtórzenie" oraz "Room 40" M. Kuźmińskiego, które były prezentowane w Polsce i na świecie. Spektakl "Room 40" został nagrodzony przez publiczność na PPT w 2014r. Są twórczyniami spektakli m.in. "Black is the colour" (chor.Q. B. Ngoc) oraz "Manhattan" (wyłoniony drogą konkursu przez Teatr Rozbark).

Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami wspierającymi rozmaj tańca współczesnego w Polsce.Każdego sezonu partnerzy sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze polskie produkcje. Nominowane spektakle wyruszają w trasę, odwiedzając ośrodki partnerskie i docierając do widzów w całej Polsce. 

Organizatorem Sieci jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety dostępne w:

Zobacz www.pst.info.pl/