Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Forum: Pandemia jako źródło kultury.

2020-06-24 ( środa )
17:00
Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44

Uczestnicy: Przemysław Czapliński, Cezary Michalski
Prowadzenie: Michał Nogaś

Zamknięte muzea, kina, teatry. Odwołane imprezy. Z jednej strony koronawirus uderzył w świat kultury, z drugiej pokazał, że to właśnie kultura ratuje nas w okresie izolacji. Zarówno jej twórcy, jak i odbiorcy uczyli się funkcjonowania w całości w sieci. Czy pandemia przyspieszyła zmiany, które i tak nas czekały? W kulturze, a także w pracy, zachowaniach społecznych, polityce. Kultura to przecież nie tylko konkretne dzieła (spektakle, filmy, muzyka), lecz także system wartości - kierowanie kulturą jest wytwarzaniem idei i obyczajów, zarządzaniem naszym podejściem do ludzi i świata. Czy epidemia zmieni te wartości, ich hierarchię, to, gdzie lokujemy granice tego, co wolno? Jak radykalną zmianę przyniosła? Odwracalną, nieodwracalną? Kto skorzysta na epidemii?

Jak bezpiecznie uczestniczyć w spotkaniu?
W spotkaniu w Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44) może uczestniczyć maksymalnie 50 osób - obowiązują bezpłatne wejściówki. Pozostałe osoby będą mogły oglądać transmisję na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Na terenie imprezy organizatorzy zalecają zakrywanie ust i nosa, zachowanie dystansu 2 metrów odległości pomiędzy uczestnikami oraz dezynfekcję dłoni przed wejściem na wydarzenie i po wyjściu. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu (dostępny TUTAJ), którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać. Informujemy, że widownia wydarzenia zostanie zorganizowana zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

FORUM 2020

W urodzinowym cyklu maltańskich debat na placu Wolności mieliśmy zastanawiać się nad tym, w jakim kierunku zmierza świat, a wraz z nim festiwal Malta. Chcieliśmy, by przeszłość stała się punktem wyjścia do myślenia o przyszłości - miasta, demokracji, kultury, człowieka. W kontekście pandemii, która wymusiła na nas zmianę formuły tegorocznej edycji festiwalu, pytanie "co dalej?" stało się jeszcze bardziej istotne. Czy otwarcie granic i zniesienie obostrzeń będzie oznaczać powrót do "normalności"? Wirus niewątpliwie wstrząsnął konstrukcją świata, jaki znaliśmy, zmienił nasze sposoby postrzegania, oceniania, komunikowania się, to, jak reagujemy, co lubimy, o czym marzymy. Musieliśmy odwołać podróże, utknęliśmy zamknięci w jednym miejscu, doświadczyliśmy poczucia śmiertelności i podporządkowania naturze. Czy wyciągniemy naukę z lekcji, jaką nam natura zafundowała? Czy pandemia skłoni nas do podjęcia radykalnych zmian w skali mikro - naszym codziennym życiu - i makro - na poziomie systemowych rozwiązań? W tegorocznym Forum chcemy zastanowić się nad przyszłością miasta, demokracji, człowieka i kultury po pandemii.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie (liczba uczestników 50) będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) w dwóch pulach: 19.06 od godziny 17:00 oraz 20.06 od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę.

opr.sw

Zobacz https://malta-festival.pl/pl/guide/place/fundacja-malta2