Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Plakat wydarzenia - na zdjęciu grupa tańczących osób, informacje o wydarzeniu

Kwietniowa Rozmównica - Narodowość tańca

2020-04-25 ( sobota )
17:00-18:00
Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, Poznań

W najbliższą sobotę 25 kwietnia o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na cykliczną rozmównicę - czyli rozmowę o nieoczywistych aspektach sztuki tańca współczesnego, która odbędzie się wyłącznie online, na profilu FB Polskiego Teatru Tańca.
Dyskusja nosić będzie tytuł "Narodowość tańca". A jej tematem będzie odkrywanie uroku, wspólnotowego charakteru oraz odrębności i niepowtarzalnego kolorytu polskich tańców narodowych.
Gościem spotkania będzie dr hab. Tomasz Nowak, muzykolog i antropolog tańca, zatrudniony w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nowak jest znawcą koncepcji i przemian tańca narodowego w Polsce, autorem rozprawy pt. Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. Źródła, geneza, przemiany, twórcą artykułów poświęconych polskim tradycjom tanecznym i muzycznym na Kresach i tańcom mniejszości narodowych w Polsce, członkiem International Council for Traditional Music.
Drugim gościem będzie Jarosław Świątek, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku choreografia i technika tańca oraz Studium Choreograficznego w Krakowie o specjalności taniec ludowy i narodowy. Ten choreograf i pedagog, adaptator na scenę tańców okolic Częstochowy, od 1993 roku związany jest z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny - początkowo jako tancerz-solista, następnie kierownik baletu, a obecnie - kierownik artystyczny.
Uczestnicy porozmawiają o tym, co pociągającego mają w sobie polskie tańce narodowe, który z nich jest najstarszy, co składa się na ich kanoniczną "wielką piątkę", jak zmieniała się popularność tańców narodowych "wczoraj" i "dziś".
Prowadzący zapytają ekspertów, dlaczego wciąż warto się uczyć poloneza, kujawiaka, mazura, krakowiaka i oberka i przy jakich okazjach społecznych te tańce wciąż nam towarzyszą.
Podpowiedzą też, jak tańczyć poloneza - najstarszy spośród polskich tańców narodowych - aby oddać ducha tego tańca - wywodzącego się z dworskiego ceremoniału, majestatycznego, korowodowego, wyrażającego powagę i szlachetność oraz wzajemny szacunek w relacjach damsko - męskich.

Zobacz www.facebook.com/events/1091984634517003/