Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Maxi Blaha - kadr ze spektaklu

Spektakl Ingeborg Bachman, Elfriede Jelinek "Es gibt mich nur Spiegelbild"

2016-12-13 ( wtorek )
Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8, Poznań

Austriackie Forum Kultury, Austriacki Ośrodek Kultury UAM i Fundacja sceny na piętrze Tespis zapraszają na spektakl Ingeborg Bachman, Elfriede Jelinek "Es gibt mich nur Spiegelbild" ("Istnieję tylko w lustrzanym odbiciu").

Przedstawienie powstało w hołdzie Ingeborg Bachmann z okazji 90. rocznicy jej urodzin, na podstawie tekstów napisanych specjalnie na tę okoliczność przez laureatkę Nagrody Nobla Elfriede Jelinek.

Na scenie zobaczyć będzie można znakomitą austriacką aktorkę Maxi Blaha. Muzyczno-teatralna opowieść o kobiecie pisarce i jej pozycji outsidera. Wizerunek kobiet we współczesnym społeczeństwie, ich zależności, relacji wobec władzy, mody, seksualności oraz samotności. Monodram z myzką n żywo w wykonaniu Simona Raaba. Reżyseria Martina Gredler.

Ingeborg Bachmann, pseud. Ruth Keller (ur. 25 czerwca 1926 w Klagenfurcie, zm. 17 października 1973 w Rzymie) - austriacka eseistka, poetka, pisarka, germanistka. Z zamiłowania filozof oraz psycholog. W swoich dziełach zajmowała się tematyką wewnętrznych ograniczeń człowieka oraz feminizmem. Autorka powieści "Malina" oraz rozważań filozoficznych na temat języka.

Elfriede Jelinek (ur. 20 października 1946 w Mürzzuschlag) - austriacka pisarka i feministka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 2004. Pierwsze próby literackie Elfriede Jelinek podejmowała w wieku 6 lat. Jelinek żyje z dala od mediów, cierpi na agorafobię. Zabiera jednak głos w wielu kwestiach (np. w głośnej sprawie Josefa Fritzla), wypowiadając się na swej stronie internetowej. Tam też umieściła w 2009 r. tekst swej ostatniej powieści, pt. "Zazdrość" rezygnując z druku. Głównymi tematami jej feministycznej prozy są kobieca seksualność i walka płci. W ostatnich utworach bardziej skupiła się na satyrycznym i demaskatorskim opisie problemów społecznych, które jej zdaniem występują współcześnie.

Odbiór bezpłatnych wejściówek do 9 grudnia w siedzibie Austriackiego Ośrodka Kultury UAM przy ul. Zwierzynieckiej 7 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-16:30.