Figury kontrastowe, rytmiczne. Abstrakcja geometryczna
techniki rysunkowe, malarskie, perspektywa powietrzna
W ramach kursu martwe natury będą zbudowane z elementów geometrycznych tj. figur, brył oraz płaszczyzn. Zadaniem uczestników będzie narysowanie i namalowanie wybranego fragmentu ustawionej kompozycji. Powstaną graficzne rysunki w czerniach na białym brystolu (piórko, tusz kreślarski , brystol). Studium malarskie wzbogacone zostanie o ćwiczenia pomagające budować kontrastową przestrzeń rytmiczną za pomocą różnicowania temperatury barwowej kolorów (farby akrylowe). Inspiracją stanie się obraz Jonasza Sterna pt. ,,Rytmy wstępujące"z 1965 r. Młodzież zapozna się również z zasadami perspektywy powietrznej w oparciu o oryginalny obraz Stanisława Czajkowskiego pt. ,,Ziemia" z 1910 r. (pastel olejny).
O cyklu Kreatywni:
Kreatywni to cykl warsztatów plastyczno-projektowych dla młodzieży (13-18 lat).
Celem warsztatów jest zachęcenie młodzieży do nawiązania dialogu artystycznego z dziełami sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zarówno studia z natury, jak i ćwiczenia z wyobraźni mają przybliżyć uczestnikom podstawy warsztatowe i technologiczne różnych dziedzin plastycznych: malarstwa, rysunku studyjnego, anatomicznego i architektonicznego, grafiki oraz filmu animowanego. Przedmiotem zajęć będą zagadnienia związane z podstawowymi środkami wyrazu plastycznego, z których zbudowana jest kompozycja, takimi jak: konstrukcja (kształty brył i płaszczyzn, proporcje, anatomia człowieka), kolor, plama, kreska, walor, linia, faktura oraz światłocień i perspektywa, wyrażające przestrzeń w obrazie.
Warsztaty prowadzone są w grupach do 12 osób w cyklach dwumiesięcznych, obejmujących 8 spotkań (łącznie 24 godziny zegarowe). W czasie wszystkich edycji udzielane są autorskie korekty, dopasowane do poziomu zaawansowania każdego z uczestników.
Prowadzenie: Maria Pawłowska - graficzka, malarka, ilustratorka, edukatorka sztuki.
Podstawowe informacje:
Bieżące informacje na temat przebiegu warsztatów oraz prace uczestników dostępne są na blogu projektu www.mnp-kreatywni.blogspot.com