W poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival - pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej.
Dziesiątki filmów, różnorodne sekcje filmowe, zagraniczni goście, wydarzenia towarzyszące i seanse w nieoczywistych przestrzeniach - tak pierwszą edycję British Film Festival w Kinie Muza zapowiadają organizatorzy. Wydarzenie, które odbędzie się pod hasłem "Zjednoczone Królestwo kina. United Kingdom of Cinema", zaplanowane jest jako coroczne święto kinematografii Wielkiej Brytanii.
Organizatorzy zapraszają na dwie retrospektywy filmowe: pierwsza to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin, a wśród niespodzianek znajdą się m.in. seanse niemego "Lokatora" z muzyką na żywo czy pokaz "Ptaków" w... kościele!
Przyjrzymy się też dokonaniom szkockiej reżyserki Lynne Ramsey znanej przede wszystkim z "Musimy porozmawiać o Kevinie" z Tildą Swinton i "Nigdy cię tu nie było" z Joaquinem Phoenixem.
Reżyserka osobiście pojawi się w Poznaniu, by spotkać się z Widzami festiwalu!
Zaplanowano sekcje premierowe i przedpremierowe (wśród nich nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale "Last Swim"), pokazy klasyków ("Trainspotting"), kostiumowe kino dziedzictwa ze specjalnym pokazem "Rydawnów ognia" czy sekcja Bloody Hell dedykowana brytyjskiemu kinu klasy B, które pokazane zostaną z taśm VHS.
Więcej informacji na stronie festiwalu.
__________
Identyfikacja wizualna festiwalu w nieoczywisty sposób nawiązuje do historii i potęgi Zjednoczonego Królestwa. Punktem wyjścia dla jej powstania był południk zerowy przechodzący przez londyńską dzielnicę Greenwich. Przez stulecia Wielka Brytania nazywana była "imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce", bo jej wpływy i kolonialne podbije rozprzestrzeniły się na całą kulę ziemską. Tak, jak południk zerowy wyznacza strefy czasowe, tak poszczególne południki wyznaczają kolejne kawałki globu, na które kulturowo wpływało Zjednoczone Królestwo. Wpływy te widoczne są do dziś w światowej kulturze i kinematografii.
Inspiracja południkami widoczna jest w pionowych pasach dominujących w identyfikacji wizualnej festiwalu. Jej autorem jest Kacper Krysiak z agencji LUCKYYOU.