"Jaki kolor ma czarna żółć? Drugi człon nazwy wskazuje nie na barwę, ale na typ wydzieliny. Skojarzenia z nią są nieuniknione. Nie mamy jednak pewności, o jaki dokładnie płyn chodziło. Być może była to krew, która wypływa ze śledziony. Jest ciemniejsza od tej, która wydobywa się z innych miejsc. Przepływa do wątroby, co najprawdopodobniej obudziło skojarzenie z żółcią. Ten konkretny płyn stał się dla starożytnych podstawą dla mitologii melancholii i dekadentyzmu. Jego nadmiar miał odpowiadać za temperament spod znaku Saturna.
Jakub Czyszczoń nazywając swoją wystawę Spleen odsłania właśnie ten pierwotny bagaż znaczeń, który wywodzi się wprost z funkcji i budowy śledziony. Wśród kojarzonych z temperamentem melancholika pojęć znajdują się również ziemia i jesień - to właśnie one wydają się szczególnie bliskie zestawowi prac tworzących Spleen. Świadczy o tym ich koloryt, który opiera się na cynobrze. Ten barwnik ma dwa źródła. Jednym z nich jest kamień o tej samej nazwie, który swój kolor zawdzięcza siarczkowi rtęci. Drugim, pierwotnym sposobem pozyskiwania była hodowla czerwców - z tych owadów produkowano czerwony barwnik. Ich łacińska nazwa to Kermes vermilio, które dało angielskie vermilion. I tak wróciliśmy do tematu płynów ustrojowych...
Jakub Czyszczoń to artysta wizualny, autor prac malarskich, instalacji oraz obiektów, zajmuje się szeroko rozumianym obrazem. W 2008 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest doktorantem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, tytuł Doktora Sztuk Pięknych otrzymał w 2020 roku. Był stypendystą MKiDN programu "Młoda Polska" (2018), rezydentem 18th Street Art Centre w Kalifornii (2012-2013) i stypendystą Funduszu Wyszechradzkiego. Brał udział m.in. w pokonkursowej wystawie 9. edycji Konkursu Malarskiego im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i w Łodzi (2009). Wraz z Prof. Wojciechem Łazarczykiem prowadzi 3. Pracownię malarstwa i praktyki postmedialnych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie.
Wstęp wolny.
opr.sw