Wystawa Andrzeja Strumiłły

2011-06-27 ( Montag ) – 2011-08-31 ( Mittwoch )
Biblioteka Raczyńskich, Plac Wolności 19

Jest myślicielem i poetą - wydał tomy poezji Moje, Jak, Ja oraz książki z własnymi fotografiami, np. Nepal, jak również dzienniki pt. Factum est.

Andrzej Strumiłło (ur. 1928) Studiował w PWSSP w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego (1945-48)i w ASP w Krakowie w latach 1949-50 (dyplom w pracowni malarstwa prof. Eugeniusza Eibischa).

W latach 1949-53 asystent na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, 1977-80 profesor kontraktowy tej uczelni, 1982-84 kierownik Graphic Presentation Unit w Nowym Jorku przy ONZ, 1987-88 wykładowca w filii ATK w Suwałkach, animator życia kulturalnego Suwalszczyzny. Oprócz uprawiania wielu rodzajów sztuk plastycznych podróżuje po świecie - pokłosiem jego wypraw do krajów Orientu są cykle rysunkowe i fotograficzne, m.in.: Chiny, Syberia, Indie, Mongolia, Wietnam, Nepal, Japonia i Tajlandia.

Opracował graficznie ok. 140 książek, w tym albumy ze zdjęciami fotografika z Podlasia Wiktora Wołkowa: Wołkow, Biebrza, Narew, Supraśl, Krzyż, Bocian, a także książki: Kraina zielona i Żubr A. Stachurskiego, Conrad - dotknięcie Wschodu A. Brauna oraz albumy El jawad, Dzieci wiatru i Księgę Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Wystawy indywidualne miał w wielu miastach Polski, w tym wystawę retrospektywną malarstwa i grafiki w Zachęcie (1998), oraz w różnych miejscach świata, m.in.: Pekin (1954), Duisburg, Meadville, Sztokholm, New Delhi, Keerbergen, Leningrad, Edynburg, Pietropawłowsk, Ułan Bator, Bajan Olgij, Praga, Wiedeń, Kijów, Charków, Mediolan, Manchester, Hanoi, Berlin, Nicea, Instytut Polski w Wilnie.

Jest laureatem nagród w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku za opracowanie graficzne kilku książek. W 1971 r. otrzymał Grand Prix na Biennale Ilustracji w Bratysławie i w tym samym roku dyplom honorowy na IBA w Lipsku, a w 1973 trzecią nagrodę na wystawie "Sztuka ilustracji" w Warszawie.

Został odznaczony: Nagrodą Państwową II stopnia (1974), nagrodami Ministra Kultury i Sztuki (dwukrotnie), Ministerstwa Spraw Zagranicznych, miasta Warszawy oraz złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.