Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Dodaj obiekt - Chóry

Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego

Opis

Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 roku. Przełamał półwieczną tradycję wyłącznie chłopięcego śpiewu w tej szkole.
Założycielem i dyrygentem jest Dorota Wojnowska, chórmistrz z wieloletnim doświadczeniem prowadzenia chóru młodzieżowego Canticum Novum w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 
Działalność chóru zaowocowała udziałem w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych: 
Festiwalach- XXXVI Święto Muzyki w Pępowie, 
XIII Sierakowska Wiosna Klasyków;
II A cappella Poznań Festiwal
Koncertach o charakterze społecznym i dobroczynnym (m.in. wspiera Fundację MAM MARZENIE- pragnie spełnić marzenie 13-letniej Julii);
Konkursach o randze ogólnopolskiej: 
XIII Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis- I miejsce, 
I Ogólnopolski Konkurs Chórów Szkół Muzycznych "Warszawska Wiosna Chóralna"- Złoty Dyplom, 
V Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy- Srebrny Dyplom.
Niewątpliwym sukcesem chóru dziewczęcego jest nagranie płyty z kompozycjami Jerzego Wasowskiego pt."Czy to szczotka, czy to jeż?". Na płycie znalazło się 19 piosenek dla dzieci, z akompaniamentem zespołów instrumentalnych. Dziecięca, stopliwa i delikatna barwa głosu oraz wspaniałe ilustracyjne aranżacje instrumentalne sprawiają, że płyta cieszy się powodzeniem wśród małych i młodych słuchaczy. Została wysoko oceniona przez krytyków muzycznych. Wydawnictwo muzyczne Encore poszerzyło zawartość o ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci oraz akompaniamenty instrumentalne, proponując książkę rodzicom, nauczycielom i wychowawcom przedszkolnym jako materiał do pracy twórczej (www.wydawnictwoencore.pl)
Repertuar z każdym nowym sezonem rozbudowuje się o coraz trudniejsze kompozycje. Obok jednogłosowych małych arcydzieł Jerzego Wasowskiego, czy Jacka Skowrońskiego, znajdują się wielogłosowe opracowania pieśni ludowych oraz dawna i współczesna muzyka religijna i świecka. Do każdego z utworów dziewczęta podchodzą z ciekawością i zaangażowaniem. Pieśni wielogłosowe śpiewają od niedawna, a można doskonale wyczuć fascynację formą polifoniczną, madrygałem, czy harmonią doskonałą albo dysonansową.

Rok założenia

2008

Charakterystyka działalności

A 06.14

Dyrektor/kierownik

Dorota Wojnowska - dyrygent i kierownik artystyczny

Wróć do listy